130117 kozakiewiczWładysław Kozakiewicz mistrz olimpijski  z Moskwy przyjechał do Rzeszowa, aby promować ogólnopolski program aktywności fizycznej  „Bądź w olimpijskiej formie".  Realizuje go fundacja: „Zatrzymać czas". Projekt jest  skierowany do osób w wieku 60+ i ma je zachęcić nie tylko do uprawiania sportu, ale także do zmiany stylu życia. Z olimpijczykiem spotkał się marszałek Mirosław Karapyta oraz wicemarszałek Anna Kowalska.

My chcemy osiągnąć to, żeby ci ludzie spróbowali rozpocząć wszystko od nowa, zacząć nowe życie, czyli ruchem, ćwiczeniami, które najbardziej dla nich pasują, poprawić swoją codzienność  - mówił w Rzeszowie Władysław Kozakiewicz.

W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim wzięli także udział przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego wieku. Koordynator projektu Piotr Duda przedstawił im wszystkie etapy programu począwszy od Szkoły Aktywnego Seniora, poprzez organizowanie wielopokoleniowych spotkań i Klubów Seniora, aż po coroczną Olimpiadę Aktywnego Seniora, która ma być punktem kulminacyjnym projektu.

Ten program jest tak pomyślany, żeby mógł docierać do ludzi w całej Polsce. Bez ograniczeń. Dla tych, którzy używają internetu będzie portal, dla tych którzy jeszcze nie korzystają z internetu będą broszury i ćwiczenia w formie papierowej – mówił Duda - Będziemy później także szkoli ludzi, którzy  będą ambasadorami tego programu i będą mówili: tu możesz poćwiczyć, tu możesz przyjść.

Założenia programu „Bądź w olimpijskiej formie" poznali także dziennikarze. Na konferencji prasowej marszałek Mirosław Karapyta zapewnił, że samorząd województwa włączy się aktywnie w tę akcję, bo jest ona bardzo ważna i może przynieść seniorom wiele korzyści.

Uniwersytety Trzeciego Wieku czy inne organizacje, które będą chciały uczestniczyć w tym projekcie, mogą liczyć na wsparcie finansowe biorąc udział w różnego rodzaju konkursach – zapewniał marszałek - Inną formą wspierania tego programu będzie swego rodzaju koordynacja tych wszystkich działań, bo niejednokrotnie Fundacja, która proponuje ten program nie może dotrzeć do samorządów natomiast my przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych czy też możliwość kontaktów na szczeblu wojewódzkim możemy to w jakiś sposób skoordynować – podkreślał marszałek.

Wicemarszałek Anna Kowalska mówiła z kolei, że najważniejsze będzie, aby dotrzeć z tym projektem do osób, które dotąd nigdy nie były aktywne fizycznie, zwłaszcza do seniorów z małych miejscowości.

Będziemy do nich chcieli dotrzeć  poprzez samorządy, poprzez środowiska, bo to jest ważna sprawa. Tym bardziej, że jako województwo podkarpackie uczestniczymy w innych programach i mamy doskonałą bazę sportową – mówiła wicemarszałek Anna Kowalska.

Na spotkaniu Władysław Kozakiewicz mówił także o pierwszym etapie programu czyli o przygotowaniu autorskiego zestawu ćwiczeń dla seniorów. Jak zapewnił do ich wykonania nie będzie potrzebna olimpijska forma.

Monika Konopka
Kancelaria Zarządu