W poniedziałek po południu została oficjalnie otwarta I Ogólnopolska Olimpiada w Sportach Umysłowych, która odbywa się w ośrodku Jawor nad Soliną. W uroczystości wzięło udział blisko tysiąc osób, z czego połowę stanowili startujący w imprezie zawodnicy.

Ceremonia otwarcia trwała w sumie cztery godziny i miała bardzo bogaty program artystyczny. Młodych sportowców, trenerów, działaczy i gości powitała Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Anna Kowalska i przedstawiciel Ministerstwa Sportu Jerzy Eliasz. Następnie nastąpiło wprowadzenie pocztu sztandarowego w skład którego weszli Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń), Oskar Budis (UKS Sokół Wrocław) i Piotr Marcinowski (AZS Politechnika Wrocław), po czym Michał Klukowski (AZS Politechnika Wrocław) odczytał apel olimpijski. Po wciągnięciu na maszt flagi narodowej oraz olimpijskiej, Barbara Wojnar-Baran reprezentantka naszego kraju w skoku w dal na olimpiadzie w Moskwie, zapaliła znicz olimpijski. Po ślubowaniu zawodników i sędziów, którego dokonali Anna Krzysztyńska (KKsZ Urania Krosno) i Sebastian Augustyn (arbiter z Pilzna), rozpoczęła się część artystyczna imprezy. W niej zaprezentowali się akrobaci AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego, Krystian Herba-trialowiec, rekordzista księgi Guinessa, zespół wokalny Che-Donne oraz Tomasz Piotrowski finalista programu "Mam Talent". Imprezę zakończyła dyskoteka dla uczestników olimpiady, w trakcie której nastąpił pokaz laserów oraz puszczanie lampionów na solińskim zalewie.
We wtorek poznaliśmy pierwszych medalistów - rywalizację zakończyli bowiem brydżyści. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a zawodnikom biorącym udział w kolejnych konkurencjach I Ogólnopolskiej Olimpiady Sportów Umysłowych życzymy powodzenia.


Marek Grzesik
Departament Edukacji, Nauki i Sportu