120519 lancut otwarcie festiwalu Koncertem plenerowym na dziedzińcu łańcuckiego zamku w dniu 19 maja rozpoczęło się coroczne wielkie święto muzyki na Podkarpaciu, jakim jest każda edycja łańcuckiego festiwalu. Imprezę na którą przybyło niemal trzy tysiące gości: parlamentarzystów, przedstawicieli podkarpackich władz samorządowych, reprezentantów świata kultury, biznesu i nauki oraz melomanów z Podkarpacia, całej Polski i zza granicy, otworzyła Wicemarszałek Anna Kowalska.

W pięknym otoczeniu majowej zieleni, kwiatów i wyrafinowanej elegancji łańcuckiego zamku miłośnicy muzyki poważnej mogli wysłuchać najpiękniejszych arii operowych i operetkowych, a także piosenek w wykonaniu śpiewka operowego Kazimierza Kowalskiego oraz zaproszonych przez niego solistów Teatru Wielkiego: Andrzeja Niemierowicza, Małgorzaty Kulińskiej, Mirosława Niewiadomskiego i Małgorzaty Kustosik, którym akompaniowała Orkiestra Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej i Chór Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego pod batutą Kazimierza Wiencka.

Pierwszy festiwalowy wieczór został otwarty brawurowym wykonaniem Mazura z opery „Halka" Stanisława Moniuszki. Spotkanie było podzielone na dwie części, w pierwszej artyści prezentowali arie operowe ze „Strasznego Dworu", „Carmen", „Tosca" „Traviata". Druga część to utwory z operetek „Księżniczki Czardasza" i „Hrabiny Marica". Największe owacje towarzyszyły wykonaniu utworów „Gdybym był bogaczem" pochodzącego ze „Skrzypka na dachu", piosenek „Miłość ci wszystko wybaczy" i  „Wielka sława to żart". Z wielkim entuzjazmem spotkało się również wykonanie, przez Mirosława Niewiadomskiego, nieśmiertelnych już hitów Elvisa Presleya „Blue Suede Shoes" i Franka Sinatry „My way", które porwały serce widowni. Niezwykle trafnie dobrany program sprawił, iż niemal trzygodzinny festiwalowy wieczór minął bardzo szybko, zdaniem wielu obecnych zbyt szybko. Oznacza to jednak, iż poziom prezentowany podczas największego wydarzenie muzycznego na Podkarpaciu jest wciąż najwyższych lotów.

W oczekiwaniu na kolejny koncert inauguracyjny, tym razem 52. Festiwalu Muzycznego w 2013, melomani podkarpaccy wciąż mogą cieszyć się koncertami trwającymi w ramach festiwalu do soboty 26 maja, w czasie których można wysłuchać artystów światowej klasy m.in.: Cemerona Carpentera znanego amerykańskiego organisty czy też utalentowanej koreańskiej skrzypaczki Soyoung Yoon. Za nami jest już koncert wybitnego ukraińskiego skrzypka Vadima Brodskiego, który miał miejsce w Starej Ujeżdżalni łańcuckiego zamku.

 

 

Daria Kędzierska

Gabinet Marszałka

  

Serdeczne podziękowania za miłą współpracę oraz udostępnienie zdjęć kieruję do redakcji: „Strefa Magazyn Biznesu" (Fot. Piotr Dubiel) oraz „Day&Night" (Fot. Paweł Dubiel)