Szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy: Radosław Sikorski i Kostiantyn Hryszczenko otworzyli nową siedzibę konsulatu RP we Lwowie. To największe polskie przedstawicielstwo konsularne za granicą. W uroczystym otwarciu uczestniczył także marszałek Mirosław Karapyta. We Lwowie byli też wicewojewoda podkarpacki Andrzej Reguła, zastępca prezydenta Rzeszowa Marek Ustrobiński, prezydent Przemyśla Robert Choma, ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski, Gubernator Obwodu Lwowskiego Michajło Cymbaliuk, mer Lwowa Adrij Sadowyj.

Konsulat w nowym budynku funkcjonuje już od połowy kwietnia. Swoim zasięgiem obejmuje pięć obwodów. Do tej pory polscy dyplomaci we Lwowie pracowali aż w czterech, oddalonych od siebie budynkach. To utrudniało pracę urzędnikom, sprawiało też problemy osobom, które starały się o wizy. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski mówił, że w przyszłości wizy między Polską i Ukrainą znikną, ale do tej pory muszą być wydawane sprawnie i dogodnie.

Chcemy, by polskie konsulaty były punktami informacji europejskiej, aby w praktyczny sposób pomogły Ukrainie dołączyć do naszej rodziny” – mówił Sikorski. Z kolei minister Hryszczenko podkreślał, że liczy na ścisłą współpracę z naszym krajem podczas polskiej prezydencji.

Politycy zwiedzili także budowany we Lwowie terminal lotniska. To inwestycja na EURO 2012. Według ministra Sikorskiego mistrzostwa będą sprawdzianem dla Polski i Ukrainy.

Konsulat we Lwowie wydaje około 300 tys. wiz rocznie. To aż 95% wiz dla Ukraińców, którzy podróżują do wszystkich państw strefy Schengen. Placówka jest też liderem w wydawaniu Karty Polaka oraz dokumentów małego ruchu granicznego.
W budynku głównym konsulatu znajduje się m.in. sala konferencyjna na ponad 100 osób, sala bankietowa i pokoje biurowe.Monika Konopka
Gabinet Marszałka