tvp rzeszowNajpierw zobaczyli ją politycy, samorządowcy i dziennikarze, a od jutra każdy będzie mógł podziwiać około 600 prac artysty. Jest wśród nich ponad sto najbardziej znanych na świecie olejnych obrazów Beksińskiego. Elżbieta Bieńkowska minister rozwoju regionalnego stwierdziła, że budowa galerii za unijne pieniądze to jedna z najlepszych lokat wspierających kulturę i rozwój Podkarpacia. 

Budowa Galerii Zdzisława Beksińskiego kosztowała 4.5 miliona złotych. Na trzech kondygnacjach i poddaszu, zgromadzono cały dorobek twórczy i mienie przekazane testamentem dla Muzeum Historycznego w Sanoku. Zwiedzający będą mogli na przykład obejrzeć pracownię artysty oraz widok z okna jego mieszkania w Warszawie. Takich zaskakujących ciekawostek jest więcej. Pilotażowo udostępnione ekspozycje na czas długiego weekendu przyciągnęły tysiące zwiedzających. Tłumy, które już przeszły przez jeszcze nie do końca wykończone ekspozycje chyba były zdumione, reakcje były niesłychanie życzliwe. Wreszcie można zobaczyć dużo prac Beksińskiego i wreszcie można zobaczyć Beksińskiego w jakimś klimacie.

Zamiast przecięcia wstęgi, było wycinanie repliki obrazu Beksińskiego i wchodzenie do galerii przez jego ramy. Klimat twórczości artysty, który tłumaczył za życia, że jest to wyraz podświadomości, tworzą niecodziennie ułożone ekspozycje dzieł. Na jednej z kondygnacji stworzono labirynt, którym przechodzi się wśród obrazów olejnych.

Elżbieta Bieńkowska obiecała nadal wspierać inwestycje związane z Galerią Beksińskiego i sanockim muzeum. Pomóc będą musiały też samorządy. Budżet rozbudowanego muzeum pozostającego na garnuszku starosty, wystarczy tylko do września. Teraz starostwo liczy na współprowadzenie muzeum i galerii wspólnie z Urzędem Marszałkowskim.

W Sanoku, Zdzisław Beksiński to magnes przyciągający turystów na równi z Muzeum Budownictwa Ludowego oraz kolekcją ikon. Sanok ma także turystyczny szlak, który wiedzie ścieżkami rodu Beksińskich. Jego elementem jest pomnik artysty, który stanął przy Królewskim Trakcie wiodącym z Rynku na Zamek.

Marek Winiarski