Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułu

 

 

 

 

 

 

 

 

 Województwo Podkarpackie przejmuje przewodnictwo w Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Symboliczne przekazanie sterów odbyło się przy okazji spotkania świątecznego. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentowali - marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch.

Udział w tym wydarzeniu oprócz delegacji podkarpackiej wzięli między innymi: Rafał Siemianowski – Ambasador RP w Królestwie Belgii, Beata Mazurek i Bogdan Rzońca – Posłowie do Parlamentu Europejskiego, Adam Łazarski – Sekretarz Generalny w Grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Zdzisław Szwed – Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Tomasz Jamka – Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz gen. Janusz Adamczak dyrektor Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO.

Przekazanie przewodnictwa Domu Polski Wschodniej odbyło się przy okazji spotkania świątecznego. W tych okolicznościach nie mogło zabraknąć wspólnie odśpiewanych kolęd i świątecznego poczęstunku. Świąteczna atmosfera była też okazją do składania sobie życzeń.

Przy okazji przekazania przewodnictwa, marszałek Władysław Ortyl, zwrócił uwagę na to, jak wielką rolę odgrywa Dom Polski Wschodniej we współpracy regionów z instytucjami unijnymi:

Dom Polski Wschodniej jest takim miejscem, które nas integruje, które pokazuje zarówno problemy, jak i nasze bardzo duże możliwości, a także potencjał. Integruje też nasz program dla Polski Wschodniej, czyli specjalne środki, które nam pomagają i pozwalają, żeby rozwój naszych regionów był jeszcze szybszy. Tu, w Brukseli wymieniamy też doświadczenia i przekazujemy je do Komisji Europejskiej. Organizujemy również wiele spotkań, na których prezentujemy dobre praktyki. Wierzę, że tak będzie i w tym roku, kiedy koordynację nad Domem Polski Wschodniej będziemy starali się sprawować jak najlepiej – zapewniał marszałek.

Wicemarszałek Piotr Pilch mówił, że regiony skupione w brukselskiej siedzibie łączy nie tylko Dom Polski Wschodniej, ale też wspólne projekty:

Przez rok będziemy koordynować pracę pięciu województw. Mamy wiele wspólnych zadań, które realizują województwa Polski Wschodniej, jak chociażby Fundusze dla Polski Wschodniej, które będą po raz kolejny dedykowane ściśle tym województwom. To jest też wiele innych projektów podkreślających ważność naszych regionów, ale też ich specyfikę. Najważniejszym takim wspólnym zadaniem jest na przykład powstająca Via Carpatia, łącząca tych pięć regionów – powiedział.

Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego mówił o roli, jaką Dom Polski Wschodniej pełni w imieniu regionów wobec unijnych instytucji:

Dom Polski Wschodniej koordynuje politykę zagraniczną naszych pięciu województw. Wspólnie podejmujemy działania, które tu – w stolicy Unii Europejskiej mają te województwa pokazywać w pozytywnym świetle – mówił.

Od stycznia nasz region będzie odpowiedzialny za koordynację działań podejmowanych przez wspólne przedstawicielstwo pięciu regionów Polski Wschodniej – Podkarpackiego, Lubelskiego, Podlaskiego, Świętokrzyskiego i Warmińsko-Mazurskiego.

Marszałek przebywając w Brukseli wziął także udział w 147. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów. Dwudniowe posiedzenie tego organu reprezentującego regiony UE, to okazja do rozmów na tematy związane ze wzmocnieniem europejskiej demokracji oraz problemami społecznymi Wspólnoty, w tym wyzwaniami migracyjnymi. Marszałek Władysław Ortyl, podczas debaty z Emmanuelem Macronem, prezydentem Francji, która wraz z początkiem 2022 roku przejmie rotacyjne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, zabrał głos, jako szef  Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Europejskim Komitecie Regionów.

Marszałek odniósł się między innymi do kwestii wspólnego bezpieczeństwa, polityki rolnej, czy budowania suwerenności energetycznej. Clou wystąpienia marszałka była jednak kwestia bezpieczeństwa, którą odniósł do sytuacji migracyjnej na polskiej granicy z Białorusią:

Na granicy wschodniej Unii Europejskiej prowadzony jest atak hybrydowy, do przeprowadzenia którego reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje w instrumentalny sposób nielegalnych imigrantów. Nie ustępuje również presja migracyjna na kraje południa Europy. Unia Europejska wycofała się z wielu szkodliwych projektów w zakresie prowadzenia wspólnej polityki migracyjnej, które prowadziłyby wyłącznie do zwiększenia presji migracyjnej i napięć społecznych – mówił marszałek.

_______________________________

Dom Polski Wschodniej powstał w 2009 roku w celu pogłębienia współpracy i koordynacji działań pięciu przedstawicielstw regionalnych w Brukseli. Połączone siły pięciu regionów służą realizacji wielu wspólnych inicjatyw. Fakt ten nie oznacza jednak braku samodzielności i autonomii poszczególnych reprezentacji regionalnych w realizacji zadań powierzonych im przez ich samorządy. Wspólne przedstawicielstwo Dom Polski Wschodniej umożliwia pełniejsze wykorzystanie atutów oraz głównych szans rozwojowych, w tym wspólnego potencjału inwestycyjnego województw Polski Wschodniej, a także pozwala skuteczniej zabiegać o wspólne interesy regionów w ramach Unii Europejskiej oraz przeciwdziałać wspólnym zagrożeniom.

Tekst: Daniel Kozik

Zdjęcia i wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego