Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuRozpoczęła się 147. sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Dwudniowe posiedzenie tego organu reprezentującego regiony UE, to okazja do rozmów na tematy związane ze wzmocnieniem europejskiej demokracji oraz problemami społecznymi Wspólnoty, w tym wyzwaniami migracyjnymi. W sesji uczestniczy marszałek Władysław Ortyl.

 

 

W debacie poświęconej potrzebie wzmocnienia demokracji wzięli udział między innymi: Herman Van Rompuy, przewodniczący grupy wysokiego szczebla KR-u ds. demokracji europejskiej; Renaud Muselier, przewodniczący regionu południowego Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże i wiceprzewodniczący Regionów Francji oraz Gašper Dovžan, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Słowenii.

Swoje słowo do uczestników rozmów skierował Emmanuel Macron, prezydent Francji, która wraz z początkiem 2022 roku przejmie rotacyjne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W debacie z prezydentem uczestniczył marszałek Władysław Ortyl, który zabrał głos jako szef  Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Europejskim Komitecie Regionów.

Jako konserwatyści mamy podobne zdanie jak Pana liberalny rząd na kwestie konieczności zapewnienia Europie bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego. Zgadzamy się co do tego, że fundament naszego bezpieczeństwa stanowi silna Wspólna Polityka Rolna oraz stopniowe budowanie suwerenności energetycznej. Wspieraliśmy wspólnie większy budżet unijny na rolnictwo w nowej perspektywie finansowej i wspieramy wspólnie rozwój czystej i bezpiecznej energetyki jądrowej. Łączy nas z pewnością pragnienie tego, by w Europie mieszkańcy miast i wsi czuli się bezpieczniej niż ma to miejsce obecnie – powiedział marszałek, który jednocześnie wskazał na różnice w podejściu do tematu migracji:

Na granicy wschodniej Unii Europejskiej prowadzony jest atak hybrydowy, do przeprowadzenia którego reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje w instrumentalny sposób nielegalnych imigrantów. Nie ustępuje również presja migracyjna na kraje południa Europy. Unia Europejska wycofała się z wielu szkodliwych projektów w zakresie prowadzenia wspólnej polityki migracyjnej, które prowadziłyby wyłącznie do zwiększenia presji migracyjnej i napięć społecznych – mówił.

Władysław Ortyl wyraził przy tym nadzieję, że Unia Europejska pod przewodnictwem Francji będzie wspierać politykę migracyjną opartą o skuteczne zabezpieczenie granic zewnętrznych UE i udzielanie dodatkowego wsparcia finansowego oraz dyplomatycznego dla krajów poddanych zwiększonej presji migracyjnej.

Do tematu migracji, poruszonego przez marszałka Ortyla odniósł się prezydent Francji Emmanuel Macron:

Chcemy poprawić nasz system ochrony granic zewnętrznych. Musimy przyjąć kompleksowe podejście do zjawiska migracji, czyli - pomoc dla krajów pochodzenia, pomoc w rozwoju, co będzie omawiane w lutym na szczycie z krajami afrykańskimi oraz ochrona granic zewnętrznych. Trzeba tutaj inwestycji i solidarności, a wspólnotowe działania muszą wspierać te regionalne, ponieważ mamy zagrożenia hybrydowe a zjawisko migracji jest wykorzystywane przez wrogie nam reżimy – powiedział.

Prezydent Macron odniósł się także do kwestii energetyki jądrowej poruszonej przez marszałka:

Energia atomowa jest częścią dekarbonizacji. Jeżeli zrezygnujemy z energii nuklearnej to będzie to sprzeczne z tym, co mówią eksperci od klimatu i energii. To ograniczyłoby także naszą suwerenność strategiczną. To służy redukcji emisji. Potrzebujemy energii odnawialnych, ale dzisiaj umożliwiają one produkcję energii tylko tymczasowo, nie są one trwałym źródłem. My z kolei potrzebujemy źródeł energii, które działają bez przerwy, jak na przykład energia nuklearna

Wizyta marszałka w Brukseli wiąże się także z przejęciem przewodnictwa w Domu Polski Wschodniej przez Województwo Podkarpackie. To wspólna siedziba przedstawicieli pięciu regionów Polski Wschodniej – Podkarpackiego, Lubelskiego, Podlaskiego, Świętokrzyskiego i Warmińsko-Mazurskiego.

W czwartek, 2 grudnia marszałek Władysław Ortyl weźmie udział w kolejnej debacie w Europejskim Komitecie Regionów, która będzie poświęcona temu, jak ważne dla europejskich regionów są struktury unijne.

Tekst: Daniel Kozik

Screenshot: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

Zdjęcia: EKR

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego