Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

IMG 7110 KopiaAdrienne Körmendy, konsul Generalna Węgier w Krakowie gościła na Podkarpaciu. We wtorek, w Rzeszowie przyjął ją marszałek Władysław Ortyl. Było to pożegnalne spotkanie związane z zakończeniem misji dyplomatycznej w Polsce.

Marszałek podziękował konsul za dotychczasową współpracę oraz zaangażowanie w rozwijanie partnerskich relacji między województwem podkarpackim a węgierskimi komitatami. Odniósł się do wspólnych inicjatyw związanych ze współpracą międzyregionalną, które przyczyniły się do wzmacniania kontaktów gospodarczych, naukowych, kulturalnych oraz wymiany doświadczeń na szczeblu samorządowym. Marszałek podziękował także za częste wizyty w naszym regionie oraz obecność podczas ważnych dla województwa wydarzeń:

- Dziękuję pani za owocną współpracę i kształtowanie pozytywnego wizerunku naszego regionu na Węgrzech. Był to czas niezwykle cenny dla Podkarpacia i wierzę, że te dobre relacje, które udało nam się dotychczas wypracować będą kontynuowane z sukcesem w przyszłości i będą się przekładać na dalsze kształtowanie pozytywnych stosunków między naszymi narodami – powiedział marszałek Ortyl.

 Adrienne Körmendy nawiązała z kolei do długoletnich przyjacielskich relacji polsko-węgierskich, które należą do wyjątkowych w tej części Europy. Wspominała swoją pracę i wizyty w różnych miastach i regionach naszego kraju:

– Z nostalgią żegnam się z tą częścią Polski, gdzie tradycja, kultura i wartości są tak mocno zakorzenione, a więzi polsko-węgierskie tak silne – powiedziała pani konsul.

Podczas spotkania rozmawiano także o perspektywie wzmocnienia kontaktów gospodarczych i potrzebie współpracy firm podkarpackich i węgierskich. Na zakończenie spotkania marszałek Władysław Ortyl podziękował Adrienne Körmendy za współpracę i przekazał pamiątkową publikację o regionie.

Adrienne Körmendy jest absolwentem Uniwersytetu im. Eötvösa Lóránda w Budapeszcie. Tytuł doktora oraz kandydata nauk historycznych uzyskała na Węgrzech, a tytuł doktora habilitowanego w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1988-89 była stypendystką Fundacji Aleksandra Humboldta. Jako historyk zajmowała się głównie historią osadnictwa w Europie Środkowej w wiekach średnich (szczególnie osadnictwem niemieckim i na prawie niemieckim). W latach 1990-2004 była pracownikiem węgierskiego MSZ; spędziła wiele lat w służbie dyplomatycznej w Warszawie. 14 marca 2014 roku została powołana na stanowisko Konsula Generalnego Węgier w Krakowie.

Tekst: Małgorzata Kwiatkowska/ Daniel Kozik

Kancelaria Zarządu

Fot. Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego