Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pbu 2014 logoWspólny Komitet Monitorujący Programu zatwierdził przeznaczenie dodatkowych 3 mln EUR na projekty współpracy transgranicznej w zakresie opieki zdrowotnej, aby wesprzeć je w walce z wybuchem epidemii Covid-19. Zaangażowanych jest w nią 12 projektów (7 PL-BY, 4 PL-UA, 1 PL-BY-UA), w tym szpitale i ośrodki opieki społecznej, które mogą teraz kupić dodatkowy sprzęt lub wprowadzić nowe działania, aby skutecznie reagować na kryzys (jednocześnie wdrażając regularne działania projektów).

30 partnerów współpracujących obecnie w ramach 12 projektów opieki zdrowotnej uzyskało już wcześniej dostęp do łącznej kwoty prawie 24 mln EUR ze środków UE na wsparcie szpitali, służb ratunkowych i innych jednostek zlokalizowanych na obszarze przygranicznym. Dotacje są przeznaczone na bezpieczeństwo epidemiologiczne, opiekę zdrowotną matki i dziecka, onkologię, intensywną opiekę medyczną i wiele innych. Dodatkowe 3 mln EUR pozwolą wzmocnić personel medyczny, wprowadzić nowy sprzęt, umożliwić nowe testy koronawirusa i zdalną współpracę transgraniczną.

Od ponad 15 lat Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 wspiera bezpieczeństwo mieszkańców Polski, Białorusi i Ukrainy, podejmując wspólne wyzwania po obu stronach granicy UE. Opieka zdrowotna i bezpieczeństwo publiczne od samego początku należały do głównych celów programu.

„Uruchomienie funduszy unijnych pozwoliło nam szybko zareagować i zakupić specjalistyczne urządzenie do badań przesiewowych klatki piersiowej, które jest jednym z podstawowych narzędzi do diagnozowania pacjentów z COVID-19” - powiedział Paweł Natkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Psarskiego w Ostrołęce.

„Nasz partner, Regionalny Kliniczny Szpital Dziecięcy we Lwowie, postanowił przeznaczyć te środki na zakup środków ochrony osobistej dla personelu” - dodał Wojciech Miazga, lider projektu.

Wśród beneficjentów dodatkowych środków znajdują się projekty Powiatu Bieszczadzkiego i Krosna

Program pokrywa do 90% kosztów kwalifikowalnych projektów. Więcej na stronie: www.pbu2020.eu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego