Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Kolejny, drugi dzień XIII Forum Europa – Ukraina upłynął pod znakiem licznych debat, spotkań i rozmów na tematy istotne dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Ważnym wydarzeniem były debaty w ramach Forum Słowackiego, które zostało zainicjowane rok temu.

Forum Słowackie wypełniło kilka debat z udziałem uczestników z Polski i Słowacji – m.in. przedstawicieli życia politycznego, społecznego, dyplomacji, biznesu, regionalnych i lokalnych samorządów. Pierwsza debata słowackiego forum „Wspólny cel – czyste środowisko” - poświęcona była zmianom klimatu, zanieczyszczeniu otaczającej nas przestrzeni, a także perspektywom rozwoju odnawialnych źródeł energii. Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć na zadawane ostatnio często pytanie – jak skutecznie chronić środowisko? W panelu uczestniczył Norbert Kurilla, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Republiki Słowackiej.

Kolejna debata w ramach słowackiego forum dotyczyła funduszy europejskich i współpracy polsko-słowackiej. Głos w dyskusji zabrali m.in.: marszałek Marek Kuchciński, Kamil Bortniczuk – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a także Tomáš Kašaj – Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Polsce.

Marszałek Marek Kuchciński mówił w czasie panelu o konieczności nadrabiania zaległości w relacjach polsko-słowackich, które nadal - pomimo unijnych dotacji - są spore. W tym kontekście wymieniał konieczność realizacji dużych, wspólnych projektów transgranicznych, które wzmocniłyby współpracę oraz o poprawiły dostępność komunikacyjną w różnych obszarach:

- Wszelkie połączenia Polski ze Słowacją należą do priorytetowych. Za mało tej kwestii poświęcamy uwagi. Potrzebne są szybkie połączenia np. pomiędzy naszymi stolicami. Musimy wzmocnić projekty dotyczące dostępności zarówno w obszarze połączeń drogowych, lotniczych, kolejowych ale także dostępności cyfrowej – mówił Marek Kuchciński. 

Kamil Bortniczuk – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podkreślał z kolei konieczność przełamywania barier mentalnych pomiędzy Polakami a Słowakami:

- Zawsze byliśmy blisko geograficznie, ale mentalnie bardzo daleko. Musimy zacieśnić łączące nas relacje, bo co z tego, że będziemy mieć dobrą infrastrukturę po obu stronach granicy, jak nie będzie miał z niej kto korzystać – mówił minister.

Wicemarszałek Ewa Draus uczestniczyła w debacie poświęconej reformie decentralizacji na Ukrainie. Eksperckie grono panelistów mówiło o doświadczeniach, dotychczasowych osiągnięciach, różnych obszarach decentralizacji, jak np. w obszarze edukacji, a także o wyzwaniach na przyszłość, jakie stoją przed wschodnim sąsiadem. Wicemarszałek Ewa Draus przekazała informacje o doświadczeniach Polski w tym zakresie, szczególnie w kontekście współpracy administracji rządowej na szczeblu wojewódzkim z samorządem regionu.

- Bardzo dobrym doświadczeniem i ważnym jest przekazanie kompetencji w zakresie rozwoju gospodarczego, społecznego do samorządów, do polityków lokalnych, którzy pochodzą z wyboru. I ta władza odpowiada przed swoimi mieszkańcami – mówiła wicemarszałek Ewa Draus.

Członek zarządu Stanisław Kruczek zabrał z kolei głos w debacie poświęconej innowacjom, które wzmacniają atrakcyjność i przyciągają inwestorów. Ciekawym wydarzeniem było także Forum Młodych Liderów, podczas którego mówiono o udziale młodych ludzi w życiu publicznym, o przygotowaniu ich do odpowiedzialnego pełnienia funkcji publicznych. Gościem spotkania był marszałek Władysław Ortyl, który powiedział, że inwestowanie w młodych ludzi jest inwestowaniem w przyszłość. 

„Rozbudowa infrastruktury transportowej szansą na przyspieszenie rozwoju gospodarczego” – to temat debaty, w której pod koniec forum uczestniczył marszałek Władysław Ortyl. W czasie panelu mówiono między innymi o strategii karpackiej, jako mechanizmie przyspieszającym rozwój regionów karpackich, także pod względem szeroko rozumianej infrastruktury.

- Myślmy o infrastrukturze, idźmy w instrument strategii makroregionalnej, tak skutecznie wdrażanej w innych regionach. Byłaby to piąta makroregionalna strategia. Możemy pokazać Ukrainie nowy, dodatkowy instrument, nie tylko Program Polska-Białoruś-Ukraina czy Partnerstwo Wschodnie, ale dodatkowo strategię karpacką – mówił marszałek Władysław Ortyl.

W debacie głos zabrali m.in. Rafał Weber - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Adam Hamryszczak - prezes Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka”. Moderatorem był europoseł Bogdan Rzońca.

Drugi dzień forum zakończył się koncertem Akademickiego Zespołu Muzyki Ludowej „Vizerunok” z Obwodu Tarnopolskiego. W czasie koncertu zostały wręczone wyróżnienia dla wystawców IV Targów Wschodnich za najatrakcyjniejsze stoisko. Zwyciężył Region Tarnopolski, a wyróżnienia otrzymali: gospodarstwo ekologiczne ZUZA i Browar Browincja. Wręczono także  nagrodę specjalną II Forum Słowackiego, którą otrzymał Martin Fedor – słowacki polityk, parlamentarzysta, były minister obrony. 

 

Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk
wideo Sebastian Kieszkowski

biuro prasowe UMwp

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego