Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

200204 galla

Wiera Meniok oraz Stanisław Stępień – to laureaci tegorocznej nagrody Karpackiej Europy Wspólnych Wartości. Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej gali kończącej pierwszy dzień XIII Forum Europa - Ukraina.

Gala rozpoczęła się muzycznym akcentem. Zespół Arso Ensemble pod batutą Szymona Naściszewskiego przywitał gości mazurem z opery „Halka” Stanisława Moniuszki. Zespół tworzą muzycy i soliści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. Organizatorem koncertu było województwo podkarpackie.

Galę otworzyli wspólnie marszałkowie Marek Kuchciński i Władysław Ortyl:

- Na jedno podczas tego wydarzenia chciałbym zwrócić uwagę, jak my w Europie Środkowo-Wschodniej dbamy o to, żeby dostępność do naszych państw, które od 30 lat są niepodległe, zwiększała się. Życzymy, aby omawiane podczas forum zagadnienia służyły nam wszystkim i tutaj i w całej Europie, a przede wszystkim Europie Środkowej. Zachęcam też do popierania nowej idei komunikacyjnej utworzenia wielkiej transeuropejskiej trasy komunikacyjnej, superekspresu Kijów-Paryż przez Rzeszów, Kraków, Drezno, Monachium - powiedział Marek Kuchciński.

- Pragnę wyrazić dużą radość, że już po raz czwarty spotykamy się na Podkarpaciu, w naszym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Cieszymy się, że to ważne międzynarodowe wydarzenie ma dobrą kontynuację. Ilość paneli, ekspertów, wystawców świadczy, że forum ma dobrą markę i możemy na tym budować dobre relacje polsko-ukraińskie – mówił Władysław Ortyl.

Jako pierwsza nagrodę odebrała Wiera Meniok, dyrektor Fundacji „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza” w Drohobyczu. Laudację na jej cześć wygłosił Grzegorz Gauden, członek Rady Programowej Forum Ekonomicznego. Po otrzymaniu nagrody laureatka powiedziała:

- Schultz, który jest najlepszą wizytówką Drohobycza, mojego rodzinnego miasta, już dużo dla niego zrobił i zrobi jeszcze więcej, jeżeli państwo będą w tym uczestniczyli – powiedziała laureatka.

Drugim, równorzędnym laureatem nagrody Karpacka Europa Wspólnych Wartości został prof. Stanisław Stępień, dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego. Prof. Stępień specjalizuje się problematyce stosunków polsko – ukraińskich. W 1990 roku założył Południowo-Wschodni Instytut Naukowy w Przemyślu, który zajmuje się badaniami nad mniejszościami narodowymi w Polsce. Laudację na jego cześć wygłosił Ihor Cependa – rektor Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego z Iwano-Frankiwska. Odbierając nagrodę prof. Stępień wspominał wydarzenia sprzed 30 lat, kiedy kształtowały się na nowo relacje między Polakami a Ukraińcami:

- Co my jako historycy mogliśmy zrobić wówczas dla Polski, żeby uświadomić, że w Medyce nie jest granica z ZSRR, ale to będzie granica z odradzającym się państwem ukraińskim, z narodem, z którym łączyły nas ponad 600-letnie dzieje  – powiedział prof. Stanisław Stępień.

Galę uświetnił występ solistów związanych z Operą Krakowską - Katarzyny Oleś-Blachy oraz Tomasza Kuka.

Monika Konopka

Fot. Michał Mielniczuk

Wideo Sebastian Kieszkowski

Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego