Miniatura artykułuNa Podkarpaciu powstanie nowy łącznik z drogą ekspresową S-19. Właśnie podpisano umowę na budowę drogi powiatowej wraz z rozbudową powiązanego z nią układu komunikacyjnego w Racławówce i Niechobrzu, w gminie Boguchwała. Ta strategiczna inwestycja realizowana w powiecie rzeszowskim będzie miała znaczący wpływ na komunikację w skali całego województwa.

 

 Umowa na realizację pierwszego etapu tej inwestycji została zawarta pomiędzy powiatem rzeszowskim, a konsorcjum firm, które tworzą: PBI Infrastruktura S.A. z Kraśnika – jako lider oraz PBI WMB Sp. z o.o. z Sandomierza – jako partner.

Dokument podpisali - starosta rzeszowski Józef Jodłowski oraz w imieniu wykonawcy Ryszard Hadała, w obecności m.in.: wicemarszałka Piotra Pilcha, wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, prezydenta Rzeszowa Marka Bajdaka oraz samorządowców z terenu powiatu.

Wicemarszałek Piotr Pilch mówi, jak ważna jest to inwestycja z punktu widzenia Podkarpacia:

Jestem zadowolony, że ta ważna dla powiatu rzeszowskiego inwestycja będzie w końcu realizowana. Nowa droga usprawni komunikację w południowo-zachodniej części Rzeszowa, ułatwiając dojazd do drogi ekspresowej i krajowej. Cieszę się, że województwo podkarpackie mogło dofinansować ten projekt z Regionalnego Programu Operacyjnego – powiedział.

Wraz z rozbudową odcinka drogi powiatowej powstaną trzy ronda, nowe chodniki i ścieżki rowerowe, zostanie też wybudowana kanalizacja deszczowa, przepusty, zjazdy i zatoki autobusowe. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Projekt będzie realizowany za ponad 28 mln złotych, przy czym dofinansowanie z RPO WP wynosi niemal 15 milionów złotych. Umowa na dofinansowanie pomiędzy Powiatem Rzeszowskim a Urzędem Marszałkowskim została podpisana w styczniu 2021 roku. Planowany termin zakończenia inwestycji to czerwiec 2023 roku.

Tekst: D. Kozik

Biuro Prasowe UMWP

Zdjęcia: Urząd Wojewódzki