Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuSkończyły się problemy części mieszkańców gminy Mielec z dostępem do wody pitnej. W Rzędzianowicach gruntownie zmodernizowano ujęcia wody i stację uzdatniania. Dziś oficjalnie przekazano ukończoną inwestycję. Jej realizacja była możliwa dzięki Funduszom Europejskim. W krótkim spotkaniu, podczas którego oddano inwestycję uczestniczył marszałek Władysław Ortyl.

 Gościem był także poseł Fryderyk Kapinos oraz radna województwa Maria Napieracz. Stacja Uzdatniania Wody w Rzędzianowicach dostarcza wodę do 7 miejscowości dla prawie 7 tysięcy mieszkańców gminy Mielec. W ostatnich 3 latach zapotrzebowanie na dostęp do „kranówki” drastycznie wzrosło. Gmina ma niestety słabe zasoby wód głębinowych stąd też konieczna była pilna modernizacja stacji uzdatniania.  

Nasz regionalny to program to zarówno duże, ogromne inwestycje, ale także małe projekty takie jak ten oddawany dzisiaj w Rzędzianowicach. Te mniejsze inwestycje mają jednak ogromne znaczenie, bo z nich bezpośrednio korzystają mieszkańcy. W tym przypadku poprawi się dostęp do wody pitnej w Rzędzianowicach w ich okolicach. Cieszę się, że gmina sięga po unijne pieniądze, gratuluję tej inwestycji wójtowi Józefowi Piątkowi, dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego projektu – powiedział marszałek Władysław Ortyl. Gratulacje z okazji ukończenia tak oczekiwanej inwestycji złożył także poseł Fryderyk Kapinos.

Gmina Mielec realizację projektu rozpoczęła we wrześniu ubiegłego roku. Głównym założeniem było przede wszystkim zwiększenie dostępności do wody pitnej na terenie objętym inwestycją, ochrona wód gruntowych, poprawa zabezpieczenia przeciwpożarowego, a także zmniejszenie liczby awarii oraz poprawa warunków i bezpieczeństwa pracy pracowników stacji uzdatniania. W tym celu wymieniono pompy głębinowe, służące poprawie wydajności ujęcia. Wykonano więc niezbędne prace budowlane obejmujące modernizację stacji uzdatniania wody i ujęcia wody w Rzędzianowicach. Układ technologiczny będzie miał większą moc (69 m3/h do 90 m3/h), w stacji zainstalowano również nowy układ kontrolo-pomiarowy i nowy układ  automatyki.

Jak ważna to inwestycja mieszkańcy przekonali się pod koniec czerwca gdzie w związku z ograniczeniem dostaw wody po raz kolejny zwracaliśmy się z apelem o oszczędne korzystanie wody. To już druga stacja uzdatniania, którą modernizujemy w gminie. To nie koniec prac związanych z gospodarką wodną. Chcemy w przyszłym roku wybudować tutaj dodatkowy zbiornik i wykonać nowe studnie głębinowe. Dziękuję panu marszałkowi za wsparcie przy tej inwestycji, szczególnie w kwestii wykorzystania środków z Regionalnego Programu Operacyjnego – powiedział wójt gminy Józef Piątek.

Koszt całej inwestycji to 2,7 mln zł. Przewidziane dofinasowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Podkarpackiego 2014-2020 to 1,6 mln zł. Gmina Mielec realizował projekt w ramach osi priorytetowej IV Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego, działania 4.3 Gospodarka wodno-ściekowa, poddziałania 4.3.2 Zaopatrzenie w wodę RPO WP 2014-2020.

O jakości wody, która płynie ze stacji w Rzędzianowicach goście mogli dziś przekonać się osobiście, ponieważ gospodarz imprezy wójt Józef Piątek wzniósł toast „kranówką”.

Tekst i zdjęcia Tomasz Leyko

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego