Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułu

 

W murach G2A Arena zainicjowany został Carpathian Startup Fest 2021 (CSF21). To pierwsze tego typu wydarzenie w naszym województwie poświęcone przedsiębiorczości, pomysłom, startupom oraz scaleupom, które ma pomóc startupom m.in. w promocji i znalezieniu inwestorów. Na festiwal wpłynęło ponad 140 zgłoszeń od startujących w biznesie firm a także od osób z pomysłem na biznes. Organizatorem festiwalu jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny, a partneruje jej m.in. województwo podkarpackie.

Otwierając wydarzenie marszałek Władysław Ortyl mówił, że wpływ na utrzymanie wysokiego tempa rozwoju Podkarpacia w przyszłości mają działania, które podejmujemy teraz, a są one związane z pozyskiwaniem dla regionu innowacyjnych projektów. W te działania wpisuje się właśnie festiwal Startupów:

 

Województwo podkarpackie zajmuje dobre miejsca w różnych rankingach innowacyjności, ale żebyśmy mogli się utrzymać na tym podium, to potrzebne są takie właśnie wydarzenia, jak festiwal startupów. Jest potrzebna taka właśnie praca - trzeba znaleźć, zaopiekować się i oszlifować innowacyjne pomysły – mówił marszałek Ortyl.

 

Marszałek dziękował wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie partnerom. Szczególnie Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej:

 

Potrzebujemy tego wsparcia na poziomie ministerialnym, przejścia z naszymi pomysłami do nowej perspektywy finansowej – podkreślał marszałek.

 

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej mówiła, że cieszy się z udziału w takim wydarzeniu, gdzie może poznać innowacyjne, ciekawe projekty, które mają wpływ na przyszłość Podkarpacia.

 

Dziękuję przede wszystkim panu marszałkowi i prezesowi RARR za zaangażowanie się w tworzenie, kreowanie i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do tego, że województwo podkarpackie będzie konkurencyjne i będzie rozwijać się na bardzo dobrym poziomie – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

W wydarzeniu uczestniczył także Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), który zapewniał, że Podkarpackie staje się coraz bardziej innowacyjne:

 

Widać to po wskaźnikach ilościowych, liczbie spółek, które zawiązują się i tworzą  nowe technologie na Podkarpaciu, wokół Rzeszowa, ale widzimy to także pod kątem jakościowym – co robią te spółki, co sprzedają, jak się rozwijają -  mówił Marcin Seniuk.

 

To właśnie PARP wspiera realizowany przez RARR projekt: Platformy Startowe Start In Podkarpackie. Jolanta Wiśniowska – wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego mówiła o sukcesie tego przedsięwzięcia, do którego  zgłoszono ponad 1500 pomysłów na biznes. Spośród nich do programu inkubacyjnego wybrano ok. 230. Po pracy wykonanej z menedżerami inkubacji z RARR ponad 60 startupów otrzymało dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na kwotę ok. 1 mln zł.

 

Platformy startowe to program kompleksowego wsparcia dla startupów od momentu ich rejestracji do momentu uzyskania minimalnej wersji produktu. Taka platforma ułatwia rozwijanie biznesu, wsparcie merytoryczne w tym pierwszym okresie – mówiła wiceprezes RARR Jolanta Wiśniowska.

 

Festiwal Startupów wypełniła także debata o regionalnych inteligentnych specjalizacjach – doświadczeniach w tym zakresie, wyzwaniach i perspektywach. Uczestniczący w niej marszałek Władysław Ortyl mówił m.in. o przyjętej przez zarząd województwa strategii realizacji polityki rozowju opartej o intelignetne specjalziacje regionu. A tymi specjalizacjami są: lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, ICT oraz jakość życia.

Podczas Carpathian Startup Fest 2021 zaplanowano trzy konkursy: Idea Challenge dla pomysłodawców, konkurs dla najlepszego startupu oraz konkurs dla najlepszego startupu lub scaleupu w czterech kategoriach odpowiadających inteligentnym specjalizacjom województwa podkarpackiego. Pula nagród to ponad 60 tys. zł.

W festiwalu uczestniczy ponad 20 funduszy i podmiotów gotowych zainwestować kapitał  
w obiecujące przedsięwzięcia biznesowe. Organizatorzy zaprosili do współpracy również przedsiębiorców i osoby z regionu, które szukają ciekawych okazji inwestycyjnych. Dla przedstawicieli startupów to bardzo ważny element festiwalu:

 

To świetna okazja, żeby zaprezentować nasz pomysł przed szerszą publicznością, poszukać inwestorów, nawiązać znajomości z innymi startupami bądź inwestorami, którzy mogą być zainteresowani inwestycją w nasz projekt – mówił Marek Fajfer z TRUELY sp. z o.o.

 

 

Dlatego najważniejszym punktem CSF21 są prezentacje, podczas których pomysłodawcy, startupy w fazie inkubacji, startupy posiadające MVP (Minimum Viable Product), startupy posiadające produkt/usługę i startupy/scaleupy prowadzące sprzedaż prezentują się przed potencjalnymi inwestorami indywidualnymi oraz funduszami inwestycyjnymi, biorącymi udział w festiwalu. Wydarzenie zakończy ogłoszenie wyników festiwalowych konkursów.

Patronat honorowy nad imprezą objęło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. Wydarzenie oprócz województwa podkarpackiego wspierają także: Podkarpackie Centrum Innowacji Sp. z o.o., Podkarpacki Fundusz Rozwoju Sp. z o.o., Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu, Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A. oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Udział województwa w wydarzeniu jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z EFRR w ramach RPO WP 2014-2020.

Tekst: Monika Konopka

Fot. Mateusz Romankiewicz

Wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego