Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułu

 

Nowe możliwości - to główne hasło tegorocznej edycji Kongresu 590. To już 6 edycja tej imprezy i druga która odbywa się w covidowych realiach. Podobnie jak poprzednia, jej główna część zorganizowana jest w Warszawie, w halach Expo XXI.

 

Województwo Podkarpackie jest partnerem samorządowym tegorocznej edycji. W tym roku Kongres łączy się również z Forum Polsko-Austriackim Green Future, w którym udział wzięli obydwaj prezydencji Austrii i Polski. W oficjalnym otwarciu forum wzięli udział m.in. Margaret Schramboeck, minister cyfryzacji Austrii, wicepremier Jacek Sasin, minister Przemysław Czarnek, a także marszałek Władysław Ortyl.

 

Rozmawiamy dziś o polskiej gospodarce, która w ostatnim okresie przeszła ciężką próbę. Kryzys dotknął nas mocno, ale nie zachwiał. Jeśli ten kryzys porównamy z innymi krajami to skala recesji w naszym kraju – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

 

Austriacka minister mówiła o wzajemnej współpracy obu krajów, podkreślała jak ważne są procesy innowacyjne w procesie konkurencji z takimi potęgami jak Chiny czy USA.

Musimy być konkurencyjni w e-mobilności. Cieszę się, że w tej kwestii mówimy wspólnym językiem z naszymi polskimi partnerami. Dużo zainwestowaliśmy wspólnie z tę dziedzinę – podsumowała Margaret Schramboeck.

 

Kongres podzielono na 4 bloki panelowe: Scenę Liderów, Scenę Idei oraz dwie sceny Debat.

 

Podkarpackie było gospodarzem panelu pod intrygującym tytułem „Diagnoza i co dalej”. Na Kongresie 590 zwyczajowo dyskutujemy o inteligentnych specjalizacjach. Wspomniany panel osadzony był tematycznie w „Jakości życia”, a główną osią debaty były innowacje w medycynie.

 

Częścią forum polsko-austriackiego było wystąpienie marszałka Władysława Ortyla, w którym mówił o projektach realizowanych przez województwo, które wpisują się w tzw. zielony ład. Wspominał m.in. o projektach fotowoltaicznych realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. – Stawiamy też na transport kolejowy, który jest zdecydowanie bardziej przyjazny środowisku. Przywracamy połączenia kolejowe, które zamknięto kilkanaście lat temu, jak ostatnio odcinek Dębica – Mielec – dodał marszałek Władysław Ortyl. 

 

O ekologicznych aspektach działalności samorządu województwa mówił także Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP, który był panelistą w dyskusji „Finansowanie zielonej rewolucji”. 

 

W kończącym dzień wystąpieniu pt.  „Nowy obraz Podkarpacia” marszałek mówił o najważniejszych inwestycjach województwa realizowanych, które zmieniają oblicze regionu.  

 

Główną częścią I dnia było wystąpienie prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Przede wszystkim chcę podziękować wszystkim z Państwa, których praca przyczyniła się do zorganizowania dzisiejszego forum. Dziękuję również Państwu za tak liczne uczestnictwo, a w szczególości prezydentowi austrii Alexanderowi Van der Bellen. Jest to bardzo ważne dla nas jak i dla naszych przyszłych relacji spotkanie. Dzięki takim wydarzeniom jesteśmy w stanie prowadzić dialog na temat rozwoju dalszych polsko-austriackich relacjach gospodarczych, społecznych oraz politycznych. - powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

 

Przypomnijmy, że pierwsze cztery edycje Kongresu 590 odbywały się na Podkarpaciu w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. W każdej z nich uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda oraz aktualnie rządzący premierzy najpierw Beata Szydło, później Mateusz Morawiecki. Nazwa pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa. 

 

Kongres 590 jest skierowany do wszystkich firm: od startupów, przez mikro, małe, średnie, po duże przedsiębiorstwa. Kongres 590 – cykliczne, coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych. Stanowi arenę wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych. Organizatorem jest Kongres 590 sp. z o.o. Kongres corocznie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Udział Województwa w Kongresie jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 

 

Tekst Tomasz Leyko

Foto Anna Magda

Wideo Mateusz Romankiewicz

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego