Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

wieczór bawarski 1

29 października 2020 r. na platformie internetowej eventory odbył się on-line inspirowany niemieckim świętem Oktoberfest "Wieczór Bawarski". Organizatorem wydarzenia była Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa i Przedstawicielstwo Wolnego Państwa Bawarii w Polsce, we współpracy z Ministerstwem Gospodarki, Rozwoju i Energetyki Bawarii oraz Województwem Podkarpackim.

Impulsem do organizacji Wieczoru Bawarskiego na Podkarpaciu stały się rozmowy z inwestorami bawarskimi w regionie, którzy są bardzo zainteresowani promocją kultury i tradycji bawarskiej na Podkarpaciu. Spotkanie dało możliwość wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów biznesowych.

Otwierając spotkanie, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch nawiązał do największej inwestycji na podkarpaciu – EME Aero.

Wspólne przedsięwzięcie Lufthansa Technik AG oraz MTU Aero Engines AG, ma na celu utworzenie w Jasionce jednego z największych i najnowocześniejszych centrów serwisowych dla najnowszej generacji silników lotniczych. Nowo zbudowany ośrodek będzie zatrudniał ponad 1000 wykwalifikowanych pracowników.

Wicemarszałek wspomniał także o sukcesach studentów Politechniki Rzeszowskiej w dziedzinie kosmonautyki i łazików marsjańskich, w tym o pionierskim projekcie samolotu napędzanego wodorem.

Wicepremier Bawarii, Hubert Aiwanger, był pod wrażeniem sukcesów studentów oraz gospodarczych inwestycji na Podkarpaciu. Wspomniał, iż Bawaria wzmacnia sektor energetyczny, projekt koordynuje Ministerstwo Gospodarki, Rozwoju Regionalnego i Energii, które sam nadzoruje. Zauważył, że w tym zakresie widzi pole do współpracy między regionami, w obszarze wodoru jako nośnika energii i wodoru jako potencjalnego paliwa przyszłości w branży motoryzacyjnej i lotniczej, czyli najważniejszych dla obu regionów i jednocześnie je definiujących.

Agata Butenko, kierownik projektów w Invest in Bavaria - The Business Promotion Agency of the State of Bavaria przekonywała, że Bawaria, to nie tylko Oktoberfest i związana z nim tradycja piwa, ale też ikona nowoczesności. "1/3 patentów rejestrowanych w Niemczech, pochodzi właśnie z Bawarii. Zlokalizowanych jest tu 17 klastrów " - mówiła w rozmowie z moderatorem Marcinem Antosiewiczem.

W trakcie wieczoru zaprezentowane zostały akcenty bawarskiej tradycji i kultury. Uczestnicy mogli pobawić się przy muzyce bawarskiego zespołu, spróbować piwa i specjałów kuchni bawarskiej. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób.

Udział województwa w wydarzeniu był finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020.

 

 

 

Mariusz Stec
Oddział Współpracy Gospodarczej UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego