140626 nagrodyZa szczególne osiągnięcia i całokształt działalności już po raz 15 Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał nagrody w dziedzinie kultury. Łącznie 26 indywidualnych oraz 12 zbiorowych wyróżnień wręczył dziś w Wojewódzkim Domu Kultury marszałek Władysław Ortyl wraz z członkiem zarządu Tadeuszem Pióro.

Strasznie cieszę się, że mogę się z Państwem spotkać – rozpoczął marszałek. – To jubileuszowy moment.  15 raz uroczyście wręczamy nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego – ogłosił.  

Zwracając się do zebranych marszałek Ortyl podziękował dyrektorowi WDK za pomoc i 11-letnią „gościnność”, bo właśnie od ponad dekady impreza organizowana jest w Wojewódzkim Domu Kultury.

Celem samej uroczystości jest dostrzeżenie działalności twórców i podmiotów zaangażowanych w rozwój regionalnej kultury, ale także ich wkładu w pomnażanie tego kulturalnego dorobku – przypomniał marszałek Ortyl. – Dotychczasowi oraz tegoroczni laureaci Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego w Dziedzinie Kultury są wymownym dowodem potencjału naszego regionu – mówił.

Marszałek docenił także pasję i zaangażowanie, które wnoszą w aktywność obywatelską i społeczną  tegoroczni laureaci. Zwrócił uwagę, że wynika to z ich wrażliwości i chęci dzielenia się nią z otoczeniem, za co pogratulował i podziękował w imieniu zarządu województwa.  

Głos zabrał też Tadeusz Pióro, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, który przyłączył się do życzeń marszałka. Dodał też, że zarząd województwa stawia na kulturę, bo jest to dobra promocja Podkarpacia.

Wiemy jak dużo dzieje się w obszarze kultury. To dzięki wam, zgromadzonym tutaj, za co dziękujemy – podsumował.

Jako pierwsi na scenie, kwiaty i listy gratulacyjne odebrali laureaci indywidualni, a dokładnie 12 osób, za całokształt działalności oraz 14 osób za szczególne osiągnięcia. Po tym przyszedł czas na występ fortepianowy Miry Opalińskiej również nagrodzonej podczas uroczystości. Były też nagrody zbiorowe. Tu za całokształt działalności zarząd województwa przyznał 4, a za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury – 8 nagród.

Uroczystości zakończył występ sanockiego Zespołu Wokalnego SOUL pod przewodnictwem Moniki Brewczak. SOUL, to również tegoroczny laureat nagrody zarządu województwa.

W tym roku łącznie na nagrody zarząd przeznaczył 174 tys zł, w tym 102 na nagrody indywidualne i zbiorowe 72 tys. zł.

Sebastian Kieszkowski
Fot. Sebastian Kieszkowski

Biuro prasowe UMWP