140531 technikaJuż po raz piąty w Mielcu odbywa się Festiwal Nauki i Techniki. W uroczystym otwarciu tej edycji uczestniczył marszałek Władysław Ortyl.

To znakomita impreza. Jako samorząd promujemy festiwale, który pod naszym patronatem i przy naszym wsparciu odbywały się już w większości powiatów województwa podkarpackiego. Cieszy mnie liczna obecność przedstawicieli uczelni kierunków technicznych. Chcemy wśród młodzieży promować właśnie edukację techniczną, bo takich fachowców potrzebujemy i będziemy potrzebować w przyszłości – powiedział podczas otwarcia marszałek Władysław Ortyl.

Honory gospodarza i organizatora pełnił Zdzisław Nowakowski, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, a także radny sejmiku. Wśród zaproszonych gości był prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Andrzej Tytko. 

Podczas obecnej edycji zabrakło tylko dobrej pogody. Aura była istotna bo wszystkie stoiska wystawców umiejscowiono na Placu Armii Krajowej w Mielcu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się jak zwykle symulatory lotów, które tradycyjnie udostępnione były na stoisku miasta Mielca oraz lotniczego portalu EPML Spotters. Starsza młodzież odwiedzała stanowiska wydziałów AGH w poszukiwaniu przyszłego kierunku studiów.
W pobliskim Samorządowym Centrum Kultury zaplanowano mnóstwo ciekawych wykładów popularno-naukowych. Młodzież w przystępny i prosty sposób mogła dowiedzieć się np. dlaczego lata śmigłowiec. Festiwalowi towarzyszyła konferencja naukowa. W jej trakcie marszałek Władysław Ortyl mówił o możliwościach wspierania działań innowacyjnych w nowej perspektywie finansowej.
W sobotę, wykłady w ramach festiwalu odbywać się będą w Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania przy ul. Wojska Polskiego 2.

Tomasz Leyko
UMWP Mielec