140515 cwk

W strugach deszczu odbyło się wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce. Niekorzystna aura nie miała jednak wpływu na uroczystość. Wszyscy uczestnicy wydarzenia mieli świadomość, jak ważny jest to moment dla Podkarpacia. Podkreślał to również marszałek Władysław Ortyl, który powiedział, że ten obiekt będzie znakomicie służył gospodarczej promocji regionu.

Akt erekcyjny podpisali ks. bp Kazimierz Górny, marszałek Władysław Ortyl, wicewojewoda Alicja Wosik, a także Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Buczak oraz starosta rzeszowski Józef Jodłowski, prezes RARR – Janusz Fudała, wójt gminy Trzebownisko – Józef Fedan, a także prezes Best Construction – Jacek Pięta i architekt Henryk Sobolewski.

To Centrum Wystawienniczo-Kongresowe ma powodować rozwój gospodarczy. Jest zlokalizowane w bardzo dobrym miejscu, na styku potencjalnej drogi S-19 oraz autostrady A4, w pobliżu lotniska i Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego  - podkreślał na uroczystości marszałek Władysław Ortyl, który życzył wszystkim osobom związanym z tą inwestycją, aby udało się ją zakończyć bezpiecznie i z sukcesem.

Prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Janusz Fudała podkreślał z kolei, że powstające Centrum już przyciąga nowych inwestorów.

Obserwujemy w ostatnim czasie duże zainteresowanie przedsiębiorców, którzy chcą nabywać działki przygotowane pod inwestycje na terenie PPNT oraz Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Powstające Centrum Kongresowo-Wystawiennicze to inwestycja warta prawie 135 mln złotych. Ponad 64 mln złotych z tej kwoty będzie pochodzić ze środków unijnych, a 70 mln złotych wyłoży ze swojego budżetu samorząd województwa.

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe podzielone będzie na dwie części: kongresową, która ma kształt odwróconego stożka oraz wystawienniczą o bryle elipsoidy. Znajdą się w nim między innymi dwie sale konferencyjne, restauracja, sala bankietowa oraz kongresowa. Ma być to także miejsce, w którym będą działać różnego rodzaju instytucje.

Myślimy, aby posadowić tutaj Centrum Nauki im. Ignacego Łukasiewicza, chcemy żeby tu działały różne instytucje o charakterze także międzynarodowym, bo ten obiekt nie może być pustym obiektem uruchamianym tylko na wystawy i konferencje – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Bryła CWK ma formę centryczną, która zdaniem głównego projektanta, architekta Henryka Sobolewskiego, jest najbardziej doskonała, a nowoczesny kształt będzie wizytówką Podkarpacia na miarę kraju, a nawet Europy.

To co się działo tutaj, mam na myśli COP, jest szansa, że na nowo się odrodzi, a ten obiekt będzie pokazywał nasze możliwości, możliwości regionu – mówił Henryk Sobolewski.

Prace przy tak nowoczesnym obiekcie są trudne i skomplikowane, ale roboty postępują sprawnie. Centrum ma być gotowe pod koniec 2015 roku.

Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP