via2007Dziś rozpoczyna się XIX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych „Podkarpacie 2013". Stolicą zawodów jest  Sanok, który posiada świetną bazę sportową do uprawiania dyscyplin zimowych. W samym Sanoku na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się konkurencje w łyżwiarstwie szybkim na torze długim i krótkim oraz mecze hokejowe. W olimpiadzie weźmie udział 1450 zawodników: dzieci i młodzież z całej Polski, trenerów oraz sędziów. Ministerstwo Sportu powierzyło organizację Województwu Podkarpackiemu w uznaniu za świetną organizację dotychczasowych zawodów w sportach zimowych.

Na Podkarpaciu konkurencje odbywać się będą  w  Sanoku,  Ustrzykach  Dolnych, Dębicy i Ustjanowej.  „Żałujemy, że nie wszystkie dyscypliny można zlokalizować na Podkarpaciu. Najbardziej szkoda nam skoków narciarskich, które z powodu niespełnienia norm podyktowanych regulaminem olimpiady przez obiekt w Zagórzu zostaną rozegrane na skoczni w Wiśle. Liczymy na to, że w przyszłości uda się przebudować skocznię w Zagórzu, aby jak najwięcej dyscyplin skumulować na Podkarpaciu. Najważniejsze jest to, że wszystkie sprzęty, które zostaną zakupione w ramach przygotowań do zawodów oraz wykonane prace adaptacyjne, będą służyły lokalnej społeczności i zostaną na stanie obiektów po zakończeniu olimpiady. Tym sposobem na przykład Sanok otrzyma sprzęt za kwotę ponad 700 tys. zł" – mówi  Agnieszka Frączek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Olimpiada rozpoczyna się 1 lutego, a zakończy 3 marca 2013 roku. Finansowana  jest w całości przez Ministerstwo Sportu (1 mln 630 tys. zł) oraz budżet Województwa Podkarpackiego (987 tys. zł).