130121 uczyc nie tuczycJak uwolnić szkoły od tak zwanej „śmieciowej żywności" zastanawiali się uczestnicy konferencji , która pod koniec stycznia odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim. Debatę poświęconą promocji zdrowego odżywiania zorganizowali poseł PSL Jan Bury, Marszalek Mirosław Karapyta oraz wiceprzewodniczący  Sejmiku – Dariusz Sobieraj.

Poseł PSL Jan Bury przedstawił statystyki i raporty, z których bije zatrważający obraz dotyczący żywienia dzieci i młodzieży, np. 29 procent polskich nastolatków ma nadwagę, a w ponad 80-ciu %  szkolnych sklepików sprzedawana jest tzw. żywność śmieciowa. Taki stan rzeczy oznacza, że dzisiejsza młodzież kiedy wejdzie w wiek dorosły, będzie mieć  problemy ze zdrowiem. To zaś przełoży się na dodatkowe obciążenia dla budżet u państwa. 

Szacuje się, że ponad jedną piątą wszystkich środków na ochronę zdrowia w Polsce pochłania leczenie powikłań nadwagi i otyłości. Instytut Żywienia i Żywności szacuje, że bezpośrednie leczenie otyłości  i jej konsekwencji pochłania 3 miliardy złotych rocznie – mówił poseł PSL Jan Bury,

Dlatego ludowcy złożyli w sejmie projekt ustawy zabraniający reklamy i sprzedaży „śmieciowej żywności", ale poseł przekonywał, że w tym temacie nie wolno czekać, Az pojawią się rozwiązania prawne.

W każdym miejscu możemy wiele zrobić, żeby to zmieniać. Zacznijmy od siebie, od swoich szkół, od swojego otoczenia, swojego środowiska, a efekty przyjdą szybciej i łatwiej.

Wiceminister edukacji - Tadeusz Sławecki przekonywał, że wiele zależy od samych rodziców, którym prawo oświatowe daje możliwość wpływania na to, co jest sprzedawane w szkolnych sklepikach. Z kolei wiceminister zdrowia -  Aleksander Sopliński mówił, że walka ze „śmieciową żywnością"  to sprawa nie tylko jego resortu, ale także samorządów i organizacji pozarządowych.

Marszalek Mirosław Karapyta mówił o tym, jakie działania podjął samorząd województwa w kwestii promocji żywności wysokiej jakości.  Wymienił między innymi: targi Żywności Ekologicznej EKOGALA, utworzenie Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego czy chociażby otwarcie w urzędzie sklepiku z żywnością wysokiej jakości.

Niemal od początku działalności samorząd województwa zaangażował się w budowanie klimatu dla rozwoju takich elementów jak rolnictwo ekologiczne, wychodząc z założenia, że zdrowa, tradycyjna żywność, może być naszą regionalną specjalnością – mówił Marszalek.

Dariusz Sobieraj - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego mówił w swoim wystąpieniu  o tym, jaki wpływ na choroby wieku dorosłego ma niewłaściwe odżywianie dzieci i młodzieży. Glos w dyskusji zabrała również profesor Halina Weker – Kierownik Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka, która przedstawiła zatrważające wyniki badań dotyczące tego, co jedzą dzieci i młodzież.

Te diety są często dietami z nadmiarem białka a z niedoborem wapnia i innych składników takich jak kwasy nienasycone. Nie jemy ryb, warzyw. W dietach dzieci jest zdecydowanie za mało tych produktów. Nie ma pełnowartościowych produktów ze zbóż. Obserwujemy w diecie dzieci za dużo tzw. żywności śmieciowej a także słodkich napojów – ostrzegała profesor Halina Weker.

Na konferencji  zaprezentowały się także szkoły, które mają na swoim koncie liczne sukcesy żywieniowe.  O tym, że można przekonać dzieci do innego jedzenia niż chipsy, batony czy gazowane napoje, mówiła dyrektor SP nr 25 z Rzeszowa – Bożena Zięba:

początkowo dzieci z taką niepewnością podchodziły do tego co im proponujemy: a więc soki z owoców, batoniki typu musli, chipsy z jabłek. Początkowo te smaki były dla nich bardzo obce i nieznane, ale gdy skosztowały, że jest to niezłe szybko przekonały się do tych nowych produktów.

Na konferencji została zaprezentowana „szkolna półka" z żywnością ekologiczną, która jest nie tylko zdrowa, ale też smaczna.

Projekt ustawy zakazujący reklamy i sprzedaży „śmieciowej żywności" w przedszkolach, podstawówkach i gimnazjach, ludowcy złożyli w sejmie w październiku. Teraz prezentują go w regionach, licząc, że przyłączą się do niego samorządowcy, podejmując uchwały ograniczające sprzedaż szkodliwej żywności w placówkach oświatowych.

Wypowiedź marszałka Mirosława Karapyty dotycząca działań samorządu województwa
w kwestii zdrowego żywienia i promocji żywności wysokiej jakości.

Monika Konopka
Kancelaria Zarządu