120522-wiklina 22 maja 2012r. w Rudniku nad Sanem świętowano 5 rocznicę powstania Centrum Wikliniarstwa. Na dziedzińcu budynku, który jest częścią Miejskiego Ośrodka Kultury spotkali się wszyscy, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju tego niezwykłego ośrodka.  Centrum powstało dzięki umiejętnemu wykorzystaniu przez władze Rudnika nad Sanem środków Unii Europejskiej,  w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006. W spotkaniu jubileuszowym uczestniczył Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński.  

Wicemarszałek Cholewiński w swoim wystąpieniu gratulował władzom i mieszkańcom miasta ich jubileuszu : „Szanowni Państwo, miałem okazję uczestniczyć w Brukseli w Gali, w czasie której Burmistrzowi Rudnika nad Sanem została wręczona nagroda w konkursie „Polska Pięknieje. 7 cudów Unijnych Funduszy” . Było to uhonorowanie świetnego projektu „Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem”. Cieszę się, że Rudnik z sukcesem realizuje projekty, dofinansowane ze środków unijnych. Pozostaje mi tylko życzyć, aby w budżecie znalazły się środki na wkład własny do kolejnych projektów.”

Jubileusz rudnickiego Centrum Wikliniarstwa uświetniło otwarcie kolejnej wystawy wikliniarskiego arcydzieła. To już 46 wystawa w ciągu pięciu lat istnienia Centrum. Tradycje wikliniarskie w Rudniku liczą sobie już ponad 130 lat. Miejski Ośrodek Kultury, w ramach którego działa Centrum Wikliniarstwa, za jeden z głównych celów swojego funkcjonowania już przed laty postawił sobie pielęgnowanie bogatych tradycji wikliniarskich oraz promocję rzemiosła oraz miasta Rudnik nad Sanem jako Polskiej Stolicy Wikliny. Przez lata konsekwentnie realizuje swoje zamierzenia. 

 

 

Tomasz Burdzy

Gabinet Marszałka