140710-kabaretyŁukasz Rybarski, Beata Rybarska, Maurycy Polaski oraz Andrzej Kozłowski czyli artyści Kabaretu Pod Wyrwigroszem odkrywają uroki Podkarpacia. Przez dwa dni - 9 i 10 lipca 2014 roku – współtworzą oni felietony filmowe, które mają promować wykorzystanie funduszy europejskich w województwie podkarpackim oraz atuty regionu.

Krótkie historyjki są częścią dużego wydarzenia promocyjnego, które odbędzie się 11 lipca w Przemyślu czyli Kabaretowych Wakacji z Duchami. Na Zamku Kazimierzowskim w piątkową noc wystąpią kabarety: Pod Wyrwigroszem, Nowaki, Rak, Koń Polski, Kabaret Dno i Andrzej Poniedzielski oraz Tercet czyli Kwartet. Przemyska noc kabaretowa zostanie nagrana i wyemitowana na antenie TVP 2 - 9 i 16 sierpnia tego roku. Rejestrowane przez Kabaret pod Wyrwigroszem filmiki będą zwiastunami, zachęcającymi do odwiedzenia Podkarpacia, promującymi zmiany, jakie zaszły w regionie dzięki środkom unijnym oraz przypominać mają o telewizyjnej emisji imprezy.

Do tej pory na trasie gwiazd kabaretu znalazły się: zrewitalizowana dzięki funduszom unijnym Bieszczadzka Kolejka Leśna, Galeria Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku, które swą świetność odzyskało dzięki dofinansowaniu z RPO WP 2007-2013 oraz Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, które powstało dzięki funduszom europejskim.

Chcemy jednocześnie pokazać rzeczy niezwykłe, które powstały na Podkarpaciu dzięki wsparciu ze środków unijnych oraz zapromować sam region, który jest jednym z najpiękniejszych w Polsce i wiele ma do zaoferowania – podkreśla reżyser Kabaretowych Wakacji z Duchami, Leszek Kumański. Sam jestem pod wrażeniem tego regionu – dodaje.

Do zapoznania się z atrakcjami, jakie kryje Podkarpacie, w filmowych felietonach zachęcają miedzy innymi; członek Zarządu Województwa Tadeusz Pióro, prezes Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej Mariusz Wermiński, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku Dorota Szomko –Osękowska oraz kustosz Centrum Dziedzictwa Szkła Hanna Wajda –Lawera.

W czwartek 10 lipca artyści goszczą w Muzeum Zamku w Łańcucie, na Lotnisku Rzeszów –Jasionka, w PZL Mielec oraz Muzeum Fotografii Jadernówka w Mielcu.

Aleksandra Gorzelak - Nieduży
Fot. Michał Mielniczuk
UMWP