Ma przypominać nie tylko najbardziej znanego malarza Zdzisława Beksińskiego, ale również jego znakomitych przodków. To oni wybudowali w mieście fabrykę wagonów dzisiejszy Autosan i zajmowali się urbanizacją miasta. Ród wygasł po tragicznej śmierci Zdzisława oraz jego syna Tomasza znanego tłumacza i dziennikarza Radiowej "Trójki".

Ścieżkę spacerową śladami rodu Beksińskich przygotował sanocki oddział PTTK. Można ją przejść bez mapy. Warunkiem jest dotarcie do jednej z takich tablic.
Ewelina Krauze, przewodnik PTTK w Sanoku
-”Tablice mają kształt sztalug malarskich, a tłem do nich jest obraz Zdzisława Beksińskiego. W prawym dolnym roku każdej tablicy znajduje się foto-kod, czyli taki mały kwadracik, znak graficzny. Każdy kto posiada telefon komórkowy nowej generacji może zrobić zdjęcie foto-kodu i następnie zostanie przeniesiony na stronę multimedialną.”

Jest to pierwsze w kraju wykorzystanie technologii foto-kodów do oznakowania tras turystycznych. Takich tablic jest w Sanoku 11. Każda opisuje miejsce i związaną z nim inną postać rodu Beksińskich.
Sabina Pelc-Szurym, przewodnik PTTK w Sanoku
-”Poznajemy Mateusza Beksińskiego, pradziadka Zdzisława, który buł współzałożycielem fabryki wagonów, dzisiejszego Autosanu, jego syn również bardzo znany w Sanoku inżynier Władysław Beksiński, który zaprojektował bardzo wiele i zdobiących miasto perełek architektonicznych.”

Także jego syn - Stanisław pracował dla rozwoju Sanoka. Ale najsłynniejszym przedstawicielem rodu Beksińskich jest Zdzisław - genialny malarz, który od najmłodszych lat tworzył prace z motywem przemijania.
Wiesław Banach, dyr. Muzeum Historycznego w Sanoku
-”Przenosi nas bardzo często na cmentarz, na krzyż, na jeden z takich motywów, który jest obsesyjny w sztuce Beksińskiego. Przemijanie, motyw śmierci tak jakby niemal od dzieciństwa od młodości myślał o rzeczach ostatecznych.”

Jego niezwykłe prace, których większość znajduje się w sanockiej galerii ściągają tu tysiące turystów.

Po tragicznej śmierci Zdzisława Beksińskiego do Sanoka trafiło kilka tysięcy pamiątek szkiców, zdjęć i notatek. Najciekawsze zostaną pokazane w powstającej właśnie nowej galerii poświęconej artyście. Nam jako pierwszym pokazano pomieszczenia. Zostanie tu odtworzona także pracownia Beksińskiego, a nawet widok z okna mieszkania w Warszawie, gdzie przez lata mieszkał i został zamordowany.