Marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Wojciech Buczak spotkali się dziś z przedstawicielami samorządów powiatu lubaczowskiego. Jego tematem były zawieszone kursy pociągów na linii kolejowej nr 101.
Do Urzędu marszałkowskiego przyjechał starosta lubaczowski Józef Michalik, burmistrz Oleszyc Andrzej Gryniewicz, wójtowie gmin z powiatu lubaczowskiego oraz radni powiatu i gmin. Stronę samorządu województwa reprezentował również członek zarządu Lucjan Kuźniar oraz dyrektorzy Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego Lesław Kornak i Jan Lech.  
Przypomnijmy, że w związku ze zmniejszeniem dochodów województwa wskutek obniżenia subwencji (w tym ograniczenia przez rząd tzw. Janosikowego) konieczne było czasowe zawieszenie liczby kursujących pociągów finansowanych przez samorząd województwa.
Przypomnijmy, że na wspomnianej linii Jarosław – Horyniec-Zdrój – Zamość zawieszono 10 połączeń. W 2014 roku średnia frekwencja na tej linii to 20-25 osób na pociąg, a jej średnia rentowność wyniosła 8 %.
Utrzymano połączenia weekendowe skierowane szczególnie do studentów oraz uczniów uczęszczających do zamiejscowych szkół wracających do domu i do osób korzystających z usług kuracyjno-zdrowotnych uzdrowiska Horyniec-Zdrój.
Marszałek podkreślił, że zawieszenia mają charakter czasowy.
Chcemy część połączeń stopniowo przywrócić, ale liczymy w tym względzie na pomoc samorządów. Nasze spotkanie na pewno nie jest ostatnim. Chcemy aby w całym województwie pasażerowie chętniej korzystali z kolei – powiedział marszałek.
Starosta lubaczowski podkreślał, że zawieszenie kursów może być początkiem końca tej linii. Z kolei wójt Lubaczowa Wiesław Kapel wspominał o znaczenie gospodarczym tej linii. Mówiono również o rozwoju turystycznym Roztocza dzięki odpowiedniej infrastrukturze kolejowej. Wszyscy bardzo mocno podkreślali potrzebę weryfikacji rozkładów jazdy, tak by połączenia były skorelowane z pociągami innych przewoźników, m.in. z dalekobieżnymi na co często skarżą się podróżni.
Marszałek Władysław Ortyl zadeklarował możliwość powrotu dwóch połączeń do rozkładu jazdy przy wsparciu samorządów. Potwierdził, że ich godziny kursowania będą uzależnione od opinii potencjalnych pasażerów i dobrej komunikacji z innymi kursami. Padły też pierwsze propozycje dotyczące wysokości wsparcia ze strony samorządów. Starosta Józef Michalik wyraził wolę współpracy w tej kwestii z wojewódzkim samorządem i udziału w dalszych, bardziej szczegółowych rozmowach.
Chcemy powołać też wojewódzki fundusz kolejowy. Dzięki tym środkom będziemy mogli wykonać małe remonty w infrastrukturze m.in. dworców lub przystanków jak również promować korzystanie z transportu kolejowego – podkreślił Władysław Ortyl.
Podobne spotkania zaplanowano również z innym samorządami, na terenie których doszło do ograniczenia liczby kursujących pociągów w ramach przewozów regionalnych.
 
Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP
Fot. Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP