Wieża przy przemyskiej archikatedrze jest dostępna dla turystów. 14 czerwca 2011 odbyło się uroczyste otwarcie, które poprzedziła msza święta. Przewodniczył jej Metropolita Przemyski Arcybiskup Józef Michalik. W otwarciu uczestniczył także Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński oraz Przewodnicząca Sejmiku Województwa Teresa Kubas-Hul.
 Aby wejść na samą górę trzeba pokonać ponad 300 schodów. Dla tych, którzy nie mają siły na taki wyczyn, zostały zamontowane windy. To także ułatwienie dla osób niepełnosprawnych. Ponad 70-metrowa wieża katedralna w Przemyślu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście. Największa atrakcja czeka na zwiedzających na samej górze. Tam przez ogromne tarcze zegara można podziwiać panoramę miasta.

Na wieży zamontowane są także stanowiska z monitorami, na których można oglądać obraz z ruchomych kamer zamontowanych na szczycie wieży. Atrakcją dla turystów jest także mechanizm zegara i zabytkowe dzwony.

Dzięki unijnej dotacji wieża została gruntownie wyremontowana. Wymieniono między innymi hełm i znajdujący się na jego szczycie krzyż. Remont wieży Archikatedry Przemyskiej był możliwy dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu wynosi 3 278 302 PLN, natomiast kwota dofinansowania to 2 764 265 PLN.


Zdjęcia:
Dariusz Delmanowicz

Tekst:
Tomasz Burdzy
Monika Konopka
Gabinet Marszałka