Rzeszów na dwa dni stał się prawdziwą stolicą innowacji. Wszystko za sprawą odbywającego się 24 i 25 maja II Forum Innowacji. Do Rzeszowa przyjechali eksperci z Francji, Ukrainy, Szwajcarii, a nawet Chin. Forum otworzył wicepremier Waldemar Pawlak wraz z wiceministrem skarbu państwa Janem Burym i marszałkiem Mirosławem Karapytą. Największą atrakcją Forum jest Miasteczko Innowacji.

Otwierając Forum wicepremier Waldemar Pawlak mówił, ze Rzeszów jest miejscem wyjątkowo przyjaznym dla przedsiębiorców. Ma wszystko to, czego potrzebuje miasto do rozwoju: dobre uczelnie, lotnisko, a niedługo także autostradę. „Życzę wam, by Podkarpacie stało się Kalifornią Polski, a Polska Kalifornią Europy” – mówił podczas otwarcia wicepremier Waldemar Pawlak .

Marszałek Mirosław Karapyta podkreślał w trakcie Forum, że Podkarpacie to region, który ma olbrzymie możliwości. Mamy tu ogromne tradycje innowacyjne, udział przedsiębiorstw, które wdrażają innowacje przy ogólnej liczbie przedsiębiorstw jest najwyższy w kraju - mówił marszałek - A o tym ciągle jeszcze nie jest głośno, bo niejednokrotnie to są małe firmy, małe przedsiębiorstwa, które poszukują czegoś, może tu właśnie znajdą odniesienie jak zaistnieć na forum Polski i Europy.

Forum towarzyszą panele dyskusyjne z udziałem ekspertów z całego świata. Podczas pierwszego dnia uczestnicy rozmawiali o innowacyjnych rozwiązaniach w branży samochodowej. O autach napędzanych energią elektryczną mówił prof. Sun Fengchun z Chin – dyrektor Krajowego Laboratorium Inżynierii Pojazdów Elektrycznych.

Największa atrakcja II Forum Innowacji to Miasteczko Innowacji, które stanęło przed Filharmonią. Można w nim zobaczyć nowości z branży informatycznej, telekomunikacyjnej i energetycznej.


 
Monika Konopka
Gabinet Marszałka