W Rzeszowie rozpoczęło się międzynarodowe Forum Innowacji. Najbardziej widowiskowy element imprezy to Miasteczko Innowacji, w którym firmy informatyczne i telekomunikacyjne prezentują najnowsze produkty i programy. Ciekawostką jest też prototyp elektrycznej kolejki naziemnej. Wśród 200 uczestników forum byli: Ambasador Chin w Polsce i wicepremier Waldemar Pawlak.
Plac przed Rzeszowską Filharmonią na dwa dni zamienił się w Miasteczko Innowacji. W tłumie zwiedzających dotarliśmy do stanowiska, przy którym Paweł Urbański udowadniał, jak bardzo nowoczesna technologia może być pomocna w życiu człowieka.
-”Straciłem wzrok 16 lat temu, a dzięki technologiom miałem okazję skończyć jedną z najlepszych uczelni na świecie. Technologia dała mi niezależność.”

Ta niezależność to praca we własnej firmie i możliwość pomagania osobom wykluczonym cyfrowo. Takich technologicznych nowości i ciekawostek można zobaczyć więcej podczas dwudniowego Forum Innowacji.
Zainteresowanie nie tylko mieszkańców Rzeszowa wzbudziła kolejka zaparkowana na przystanku MPK.
Na razie jednak mieszkańcy Podkarpacia będą musieli poczekać na przejażdżkę kolejką, która już jeździ po Tajwanie, Dubaju, Paryżu czy Zurychu.

Otwarcie Miasteczka Innowacji odbyło się z polityczno-biznesową pompą.
Większość prezentowanych nowości technologicznych jest już dostępna także dla mieszkańców Podkarpacia.
O tym, że droga od edukacji do postępu jest coraz krótsza, mówił także wicepremier Waldemar Pawlak. Jak na polityka przystało łatwo wywróżył kierunek rozwoju regionu.
-”Ważne jest żeby było dobre lotnisko, zaplecze uniwersyteckie, ludzie wykształceni z pasją i ambicjami budować Kalifornię Europy tu na miejscu.”

Dla prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca Forum Innowacji to najlepsza okazja do promocji miasta, podglądania świata czy nawiązania kontaktów zwłaszcza biznesowych np. z ambasadorem Chin.
-”Oczywiście odnośnie inwestycji byłem w Szanghaju podziwiałem tam estakady, jak dbają o zdrowie ludzi i o zieleń miasta.”

Przy elektronicznych zabawkach ważni goście schodzą na drugi plan. Tu młodzi ludzie są w swoim żywiole np. uczestnicząc w quizie, gdzie poprawnych odpowiedzi udzielali poruszając tylko ciałem przed komputerowa kamerą.

Adam Mokrzycki
TVP Rzeszów