Dziś, w samo południe nastąpiło oficjalne otwarcie Miasteczka Innowacji. Swoją obecnością uświetnił i nadał odpowiednią rangę wydarzeniu – wicepremier Waldemar Pawlak.

Miasteczko towarzyszy, jako część otwarta, II Forum Innowacji, które również rozpoczyna się dzisiaj i służy wymianie myśli ekspertów z całego świata. Około 200 uczestników m.in. z Francji, Ukrainy i Izraela weźmie udział w Forum, a gośćmi honorowymi będą m.in. wiceprezes Instytutu Technologicznego w Pekinie prof. Sun Fengchun oraz wiceprezes Alcatel-Lucent Gabrielle Gauthey.

Miasteczko dla rzeszowian, Forum dla ekspertów

Miasteczko Innowacji podobnie jak Forum oscylować ma pomiędzy trzema hasłami: informatyką, telekomunikacją i elektroenergetyką. Ale w przeciwieństwie do branżowego języka Forum, szukania rozwiązań, burzy eksperckich mózgów i zawiłych merytorycznych treści, Miasteczko skupi się na stronie praktycznej nowoczesnych rozwiązań, zaprezentuje urządzenia, aplikacje i usługi. Każdy kto interesuje się technologicznymi newsami, cybernetyką i wirtualną stroną życia, na tą imprezę nie omieszka przyjść.

W dzisiejszym otwarciu Miasteczka uczestniczyli - oprócz wicepremiera – prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta, Wicewojewoda Podkarpacki Andrzej Reguła, Szef Rady Programowej Forum Innowacji i wiceminister Skarbu Państwa Jan Bury oraz przedstawiciele firm: Nokia Simens Network, „Huawei” i TP.

Kalifornia Europy

Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślał specjalne miejsce Polski w Europie, jako kraju wykwalifikowanych inżynierów, rozwijającego się przemysłu informatycznego, lotniczego i komunikacji i komunikacyjnego. – Parę lat temu rozmawialiśmy z wiceprezydentem USA o Polsce jako Kalifornii Europy. Szczególnie Rzeszów jest miejscem przyjaznym dla nowoczesnych technologii. Rzeszów ma niesamowite atuty: baza uczelni, skomunikowane z miastem lotnisko, wkrótce też powstanie autostrada. Życzę wam, żeby Podkarpacie stało się Kalifornią Polski, a Polska Kalifornią Europy. Polacy mają zdrowy balans pomiędzy umiejętnością kombinowania a respektem dla światowych osiągnięć. To mieszanka sukcesu i pora go wykorzystać. Jeśli w Stanach jest dolina krzemowa to w Polsce niech powstanie dolina grafenowa- perorował Pawlak.

Pozostałe wystąpienia były równie entuzjastyczne i zamykające się w haśle: „jest dobrze, ale będzie jeszcze lepiej” albo „mamy dla Państwa dobrą wiadomość”: Wiceprezes TP Piotr Muszyński: - Dostęp do Internetu, nieważne z jakiego miejsca na kuli ziemskiej, jest największym przejawem demokracji. Wirtualność daje każdemu możliwość korzystania z wiedzy, kultury i osiągnięć cywilizacyjnych całej ludzkości.

Telefon dla niepełnosprawnych i Hammer

Do godziny 14.30 trwała część oficjalna Miasteczka, połączona z jego zwiedzaniem. Zaś po 14. 30 Miasteczko otworzy się dla rzeszowian. Będą prezentacje usług wirtualnych dla osób niewidomych, pokaz telefonów dla niepełnosprawnych , wszyscy będą mogli przekonać się o cudownych właściwościach Internetu czteropasmowego np. w dystrybucji książek elektronicznych czy zapoznać się z działaniem inteligentnego licznika.
W promocji wydarzenia ma pomóc Hammer w pakiecie z hostessami, które wręczą balonik i udzielą informacji, szerokopasmowy autobus i autobus firmy Transsystem (robi piorunujące wrażenie zwłaszcza w zestawieniu z przejeżdżającym „mpkiem”).

Miasteczko i II Forum Innowacji potrwają do jutra.

Hej Rzeszów