W niedzielę, 22 maja, główna historyczna ulica Brukseli – Avenue de Tervueren – przy której mieści się Dom Polski Wschodniej, obchodziła swoje 114 urodziny. Piękna aleja, przy której swoje siedziby mają również przedstawicielstwa wielu krajów, biura regionalne oraz ambasady, została zamknięta całkowicie dla ruchu kołowego. Tradycją stało się organizowanie w tym dniu festynu, podczas którego okazję do zaprezentowania się mają różne regiony europejskie, a także restauratorzy, rzemieślnicy i producenci, wytwarzający swoje produkty w Belgii. Wydarzeniu towarzyszyły również liczne imprezy, m.in. popularny w Brukseli pchli targ, targ antyków, wyścigi starodawnych samochodów. Dodatkową atrakcją były zabytkowe tramwaje, które w ten dzień kursowały pomiędzy Rondem Montgomery i Muzeum Tramwajów. Ponadto odbywały się koncerty, prezentacje tańca oraz jazdy konne dla dzieci.

Na Rondzie Montgomery prezentowało się wiele polskich regionów – stoiska zostały przygotowane we współpracy z Wydziałem Promocji, Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Brukseli oraz Polską Organizacją Turystyczną.

Stoisko Województwa Podkarpackiego cieszyło się sporym zainteresowaniem. Osoby odwiedzające stoisko naszego regionu mogły zaopatrzyć się w foldery (w języku angielskim i francuskim) prezentujące walory i atrakcje turystyczne i kulturowe województwa. Wiele osób pytało o możliwość zorganizowania wypoczynku w różnych zakątkach regionu, zwłaszcza w Bieszczadach.Magdalena Szpytma
Gabinet Marszałka