W Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Odrzechowej odbyło się spotkanie dotyczące rozwoju chowu bydła mięsnego na Podkarpaciu. Prowadził je Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi: Mariusz Kawa – Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Rzeszowie, Marek Ordyczyński – Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Terenowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie, Tadeusz Płoszaj – Dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Marcin Ciźla – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Gospodarki Wodnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Władysław Brejta – Prezes Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej, Bogdan Konopka – Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Jacek Walczak i Zenon Choroszy - Instytut Zootechniki Balice, Leszek Hebda - Małopolskie Centrum Biotechniki Krasne, Dariusz Kusz - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Roman Para – Firma Parkur.
Uczestnicy zwiedzili i zapoznali się z funkcjonowaniem Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej gospodarującego na powierzchni 1500 ha i prowadzącego chów bydła simentalskiego i herefordów, koni huculskich oraz kóz rasy karpackiej.
Głównym celem spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska w zakresie uruchomienia hodowli bydła mięsnego na Podkarpaciu przy zachowaniu ochrony środowiska.
Uczestnicy dyskutowali na temat obecnego stanu hodowli bydła mlecznego i mięsnego oraz sytuacji na rynku mleka i wołowiny w województwie podkarpackim – w którym odnotowano największy w kraju spadek pogłowia bydła oraz produkcji mleka i wołowiny.


Agnieszka Bem
Departament Rolnictwa i Gospodarki Wodnej