Wiadomo już wstępnie, gdzie powstanie długo oczekiwane, pierwsze w regionie nowoczesne Centrum Kongresowo-Wystwiennicze. Dziś zarząd województwa, głosami PO i SLD zdecydował, że inwestycja powinna stanąć w Rzeszowie lub Jasionce, na działkach należących do samorządu.
Gdzie, kto i z kim ma wybudować centrum konferencyjno-wystawiennicze zastanawiano się w Rzeszowie od lat. Kiedy dla inwestycji nadszedł ostatni dzwonek z nieoczekiwaną propozycją wyszli politycy współrządzącej w samorządzie województwa Platformy Obywatelskiej.
Propozycja PO zaskoczyła marszałka województwa z PSL-u, który pytał - skąd wziąć na to pieniądze? Marszałek proponował wybudowanie centrum na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Zwłaszcza, że w taką spółkę chciałaby wejść dwójka przedsiębiorców, budujących w Rzeszowie dwa gigantyczne i konkurencyjne względem siebie centra handlowe. Każdy zaproponował by właśnie u niego umieścić centrum kongresowe.
Jednak decyzja większości zarządu była dziś inna: centrum powinno stanąć zgodnie z propozycją radnych PO, na Witosa lub przy lotnisku. Wstępny koszt budowy centrum to 65 milionów złotych. 30 daje Unia z programu Rozwój Polski Wschodniej, ale do czerwca samorząd musi złożyć komplet dokumentów w resorcie rozwoju regionalnego. Inaczej dotacja przepadnie.
Pozostałe 35 milionów marszałek musi wyłożyć z własnej kasy, czyli wykroić z Wieloletniej Perspektywy finansowej. Konkretnie, chodzi o przesunięcie terminu budowy obwodnicy Sokołowa. Dzisiejszą decyzję zarządu musi jeszcze zaakceptować większość radnych sejmiku, na posiedzeniu 30 maja.

Konrad Dudek
TVP Rzeszów