kopaczewski copyWczorajszą sesję sejmiku radni województwa rozpoczęli minutą ciszy. Uczcili w ten sposób pamięć Antoniego Kopaczewskiego, zasłużonego działacza demokratycznej opozycji i pierwszego przewodniczącego Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, współtwórcę porozumień ustrzycko-rzeszowskich, wieloletniego radnego Rzeszowa. Radni zdecydowali także o przyznaniu Antoniemu Kopaczewskiemu tytułu i odznaki Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego.

Antoni Kopaczewski urodził się na Lubelszczyźnie w 1941 r. Jego ojcem był Antoni Kopaczewski ps. „Lew”, żołnierz Armii Krajowej, a także członek organizacji Wolność i Niezawisłość, który zginął z rąk komunistycznych oprawców w 1946 r.

Rozpoczął pracę jako formierz i odlewnik w zakładach WSK PZL. W 1980 r. wziął udział w strajku w rzeszowskim WSK, jednocześnie zostając przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Rzeszowie i członkiem „Solidarności”. Wziął także udział w I Krajowym Zjeździe Delegatów w Gdańsku, wchodząc do Komisji Krajowej Związku.
W 1981 r. współorganizował strajk, podczas którego protestujący chłopi zajęli budynek Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych w Rzeszowie. Wydarzenia z tego czasu doprowadziły do podpisania porozumień Ustrzycko-Rzeszowskich, których był sygnatariuszem. 13 grudnia 1981 został internowany w Iławie później Załężu k. Rzeszowa, zwolniony 6 sierpnia 1982. Do 1990 r. prowadził działalność w „Solidarności Walczącej”  – był liderem regionalnego oddziału.

Od lat 90-tych zaangażował się w pracę społeczną jako radny miasta Rzeszowa. W 2006 r. Prezydent RP Lech Kaczyński „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej”, uhonorował go jednym z najwyższych odznaczeń - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Antoni Kopaczewski spocznie w Alei Zasłużonych. Pogrzeb odbędzie się w piątek 8 sierpnia o godz. 10:30 na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.