140712 - wołyń11.lipca przypada 71.rocznica najkrwawszych wydarzeń z masowej zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów, wspomaganych przez miejscową ludność ukraińską na Polakach nazywanej rzezią wołyńską. Marszałek Władysław Ortyl oddał hołd ofiarom uczestnicząc w uroczystościach w Przemyślu.

Wraz z marszałkiem w Przemyślu obecny był również członek zarządu Bogdan Romaniuk oraz radny sejmiku Wojciech Buczak.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Archikatedrze Przemyskiej. Po niej wszyscy udali się na cmentarz wojskowy, gdzie przy Grobie Wołyńskim odbyła się główna część uroczystości. Niestety, ze względu na złą pogodę, zrezygnowano z wystąpień. Odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Po niej zebrani złożyli kwiaty i wieńce. Na cmentarzu wojskowym w Przemyślu zebrali się przedstawiciele Przemyskich Rodzin Kresowych, stowarzyszenia, które upamiętnia ofiary sprzed 71 lat, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci, młodzież oraz poczty sztandarowe. Uroczystości uświetnił występ orkiestry dętej, która na zakończenie zagrała Rotę.

Przypomnijmy, że w przyszłym roku na Podkarpaciu będą kręcone zdjęcia do filmu Wołyń Wojciecha Smarzowskiego. W tym projekcie będzie również uczestniczył samorząd województwa podkarpackiego.  

Rzeź wołyńska to masowa zbrodnia dokonana przez ukraińskich nacjonalistów, wspomaganych przez miejscową ludność ukraińską na Polakach. Do tragicznych wydarzeń doszło na terenie byłego województwa wołyńskiego II RP w latach 1943-1944.

Zbrodni dokonywały organizacje partyzanckie, między innymi UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) i wojskowa OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów). Oprócz Polaków, ofiarami mordów byli także Rosjanie, Żydzi, Ormianie i Czesi. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, ale historycy szacują, że zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe