140520-promocja-bruWirtualne loty samolotem M28 Skytruck i śmigłowcem S70i Black Hawk zaprezentowane zostały na stoisku Województwa Podkarpackiego podczas prezentacji regionów w Brukseli, zorganizowanej z okazji 10-rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Impreza odbyła się w sobotę, 17 maja przed Parlamentem Europejskim i była częścią Dni Otwartych europejskich instytucji w Brukseli. Podkarpackie stoisko zostało zorganizowane we współpracy z przedstawicielami Miasta Mielec i Portalu Lotniczego EPML Spotters z Mielca.

Podczas całej imprezy prezentowały się wszystkie polskie regiony. Podkarpacka ekspozycja koncentrowała się na lotnictwie. Zaproszone do współpracy: Miasto Mielec i Stowarzyszenie Spotters użyczyło w związku z tym nowoczesne symulatory samolotu Skytruck i śmigłowca Black Hawk, którymi można było latać nad niezwykle wiernym modelem Mielca w trzech wymiarach. Doskonale odwzorowane ulice, charakterystyczne budynki, a także ruch uliczny, sprawiał, że każdy kto wcielił się w rolę pilota mógł także zobaczyć niemal rzeczywisty widok miasta z lotu ptaka.

Na sąsiednich stoiskach można było zobaczyć m.in. walki niedużych robotów z województwa opolskiego, warsztaty muzyczne województwa zachodniopomorskiego i warsztaty plastyczne z Koziołkiem Matołkiem województwa świętokrzyskiego.

Podkarpackie stoisko odwiedził m.in. Gunther Verheugen, były komisarz Unii Europejskiej ds. rozszerzenia. Po kilkuminutowym locie samolotem M28 Skytruck nad Mielcem i poznaniu lotniczej historii naszego regionu przyznał, że zarówno miasto jak i całe Podkarpacie zrobiło na nim duże wrażenie.

– Przekonałem się także, że pilotowanie samolotu, nawet wirtualnego to nie jest prosta sprawa. Od dziś z jeszcze większym szacunkiem będę przyglądał się pracy pilotów – powiedział.

W ciągu całego dnia Polski namiot przed Parlamentem Europejskim odwiedziło kilka tysięcy osób. Wśród nich byli także Polacy, którzy na co dzień pracują w instytucjach europejskich w Brukseli. Jedną z sympatyczniejszych niespodzianek dnia było spotkanie z Mielczanami, którzy swoje życie związali ze stolicą Belgii. Za sterami mieleckich maszyn zasiadali także Francuzi, Włosi, Japończycy, Filipińczycy, Hiszpanie oraz Kenijczycy.

Krzysztof Urbański
Urząd Miasta Mielca
Sylwia Tęcza
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego