140508 - konsulMarszałek Władysław Ortyl gościł dziś w urzędzie Iwana Hrycaka, Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie. Towarzyszył mu Jerzy Krzanowski, Konsul Honorowy Ukrainy w Rzeszowie.  

Podczas spotkania rozmawiano o współpracy łączącej Podkarpacie z Ukrainą. Konsul złożył na ręce marszałka podziękowania za pomoc jaką mieszkańcy i samorząd województwa okazali podczas najtrudniejszych dla Ukrainy dni. Przede wszystkim był wdzięczny za przyjęcie rannych w szpitalach wojewódzkich oraz za przekazane dary. Marszałek wyraził nadzieję, że sytuacja na Ukrainie ulegnie normalizacji najszybciej jak to jest możliwe.

Konsul zwrócił się z prośbą o pomoc w organizacji wypoczynku dla członków rodzin ofiar starć na Majdanie i zapewnienie takiej pomocy od marszałka Ortyla otrzymał. W związku z czekającą Ukrainę reformą samorządową Konsul liczył również na wymianę doświadczeń z przedstawicielami Podkarpacia w zakresie funkcjonowania samorządu, ale także współpracy z Unią Europejską czy też w zakresie turystyki. Rozmawiano także o organizacji Dnia Niepodległości Ukrainy w Rzeszowie pod koniec sieprnia.    

 

Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

fot. Michał Mielniczuk