Otwórz/zamknij mapę strony

Gospodarka obiegu zamkniętego w różnych aspektach życia społeczno-gospodarczego woj. podkarpackiego

131125 janosikoweTo tragiczna sytuacja dla budżetu województwa podkarpackiego – tak o decyzji posłów, którzy przegłosowali zmiany w tzw. janosikowym powiedział dzisiaj marszałek Władysław Orty dodając, że ta decyzja oznacza zmniejszenie dochodów samorządu o 34 mln złotych. To tragedia dla naszego budżetu, szczególnie, że jest to niespodziewana decyzja, która nie była z nami konsultowana. Takie praktyki nigdy nie miały miejsca w historii samorządności – powiedział marszałek dodając, że proponowane przez posłów zmiany oznaczają drastyczną korektę budżetu i rezygnację z inwestycji lub zadań realizowanych przez samorząd.
Janosikowe to obowiązkowy podatek, który płacą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych biedniejszych województw. Przegłosowane w piątek przez posłów zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego powodują, że Podkarpacie może stracić w 2014 roku aż 34 mln zł. Wprowadzenie nowych rozwiązań to pomoc dla województwa mazowieckiego, które do puli Janosikowej miało wpłacić ponad 600 mln zł. Po piątkowej decyzji posłów wpłaci 400 mln, a pozostałe 246 mln spłaci do 2017 roku. Właśnie w tej puli są wspomniane 34 mln, które wskutek decyzji większości sejmowej na Podkarpacie nie trafią w 2014 roku, ale w trzech następnych w ratach.
Ten budżet miał nas przygotowywać do przyszłej perspektywy finansowej. Środki, które przewidzieliśmy na inwestycje, na rozpoczęcie inwestycji miały iść w tym kierunku. Gdy to się stanie faktem – a mam nadzieję, że tak nie będzie – tych inwestycji może nie być – mówił na konferencji marszałek.
Marszałek Władysław Ortyl zapowiedział, że powalczy o zmianę tej decyzji wraz z marszałkami  innych województw. Będzie także rozmawiał z senatorami, gdyż nieszczęśliwa dla samorządu Podkarpacia i innych województw ustawa trafi teraz do senatu, a następnie do prezydenta.
Jestem zaskoczony, że posłowie z Podkarpacia z PSL-u i z PO na czele z panią poseł Krystyną Skowrońską głosowali w takiej brutalnej dyscyplinie partyjnej przeciwko samorządności , przeciwko inwestycjom na Podkarpaciu – dodał marszałek Władysław Ortyl.
W piątek ma się odbyć sesja sejmiku, na której jest zaplanowane pierwsze czytanie budżetu województwa. Marszałek powiedział, że nie wyobraża sobie tego w tej sytuacji, ale nie składa broni, będzie rozmawiał z senatorami, przeprowadzi analizę prawną czy nie zakwestionować tej decyzji do Trybunału Konstytucyjnego i chce rozmawiać o tym na Konwencie Marszałków.

Monika Konopka
Biuro Prasowe

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego