Miniatura artykułuChoć  tradycyjnie Straż Pożarna świętuje 4 maja to podkarpaccy strażacy dziś zaprosili na swoje świętowanie. Okazją i pretekstem było uroczyste otwarciem nowej jednostki Straży Pożarnej w Rzeszowie, zlokalizowanej w strefie ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko.

Wojewódzkie obchody rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. Bł. Karoliny w Rzeszowie. Następnie odbył się uroczysty apel na placu jednostki po czym zostały wręczone odznaczenia państwowe oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Wyróżnionych zostało 60 podkarpackich strażaków. 11 z nich otrzymało awans na pierwszy stopień oficerski - młodszego kapitana.

W tegorocznych Wojewódzkich Obchodach Dnia Strażaka, oficjalnie została otwarta nowa jednostka ratowniczo-gaśnicza przy ulicy Inwestycyjnej, w której poświęceniu wzięli udział ks. bp Jan Wątroba, poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Komendant Główny PSP Andrzej Bartkowiak, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie inspektor Dariusz Matusiak, podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, kapelan krajowy strażaków ks. st. bryg. Jan Krynicki wraz z kapelanem wojewódzkim strażaków ks. Pawłem Samborskim i kapelanami powiatowymi PSP i OSP, komendanci miejscy i powiatowi PSP oraz zaproszeni goście.

w inauguracyjnym przemówieniu podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec powiedział

W imieniu kierownictwa Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie pragnę serdecznie podziękować wszystkim strażakom za ofiarną i pełną poświęcenia służbę, za codzienny trud, za ratowanie życia ludzkiego i wszelkiego mienia, nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia.

Uchwałą Rady Międzyregionalnej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność” woj. podkarpackiego Odznaką Honorową Krzyż Strażacki wyróżnieni zostali poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec,  komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej ks. bp Jan Wątroba oraz podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec.

W swym wystąpieniu marszałek zwrócił się do strażaków dziękując za wysiłek i ciężką pracę na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.

Jestem pełen szacunku dla państwa niełatwej, pełnej wyzwań, wymagającej wielkiego profesjonalizmu, wiedzy i umiejętności służby. To państwa codzienne starania tworzą jeden z filarów sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania naszych miast, wsi, naszego regionu. Możemy czuć się bezpiecznie właśnie dlatego, że wiemy, iż świetnie wyszkoleni, zaangażowani w swą trudną misję strażacy są zawsze na swoim posterunku – teraz także  w nowej jednostce ratowniczo-gaśniczej w strefie przemysłowej Rzeszów – Dworzysko. Ta nowa strażnica to swoisty symbol, znak czasów, świadczący o prężnym rozwoju Podkarpacia i jego stolicy, o wzrastającej licznie mieszkańców, o rosnących w strefie przemysłowej firmach oraz standardzie życia mieszkańców. Wraz z tym wszystkim rośnie także potrzeba poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, które bez dobrze wyszkolonej  i świetnie wyposażonej straży pożarnej byłaby niemożliwa do zapewnienia - Kontynuował Marszałek.

Po części oficjalnej zaproszeni goście mogli zwiedzić nową strażnicę.​​

Tekst M.Romankiewicz/T.Leyko

Zdjcia M.Romankiewicz