Miniatura artykułuExcelsiusGPS to nazwa system robotycznej nawigacji stosowanej chirurgii kręgosłupa. Jej pokaz odbył się dzisiaj w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

 

 

 

Wzięli w nim udział marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch. Precyzyjnie ujmując marszałkowie oraz przedstawiciele personelu medycznego KSW2, studenci oraz zaproszenie goście przyglądali się symulowanemu pokazowi, na modelu przestrzennym człowieka, zabiegu operacyjnego stabilizacji kręgosłupa z użyciem wspomaganego nawigacyjnie robota ortopedyczno - neurochirurgicznego Excelsius. Do dokładnego ustalenia przestrzennego morfologii pacjenta został użyty również system przestrzennej (3D) rejestracji radiologicznej (Ziehm 3 D) oraz wykorzystano sprowadzony specjalnie stół operacyjny z całkowicie przeziernym blatem (karbonowym).

Dzięki robotowi znaczną część przygotowań do operacji wykonuje się w oddziale, gdzie lekarz przeprowadza symulacje i określa najbardziej optymalną dla danego pacjenta drogę dojścia do operowanej części kręgosłupa. Użycie robota pozwala planować i nawigować po kręgosłupie pacjenta w czasie rzeczywistym. System przetwarza obrazy zarejestrowane metodą tomografii komputerowej wykonane przez zabiegiem oraz obrazy fluoroskopowe rejestrowane podczas zabiegu i wyświetla je na ekranie monitora w różnych widokach, a specjalnie skonstruowane ramię wykonuje ruchy zaprogramowane przez lekarza. Podczas zabiegu chirurgicznego system prowadzi instrumenty w taki sposób, by poruszały się po trajektorii określonej przez chirurga, śledzi pozycję instrumentów chirurgicznych w ciele pacjenta oraz nieustannie aktualizuje pozycję instrumentu na tych obrazach.

Zastosowanie tego robota pozwala na bardzo dokładne, przezskórne wprowadzanie implantów, odbarczanie przestrzeni międzytrzonowych kręgosłupa czy precyzyjne ostrzykiwanie stawów lub więzadeł kręgosłupa. Może być wykorzystany przez lekarzy ortopedów i neurochirurgów. Generalnie zapewnia precyzyjne wykonanie zabiegu operacyjnego metodą MIS (minimal invasive surgery) co z pewnością ogranicza obciążenie operacyjne pacjenta, liczbę potencjalnych powikłań i skraca czas zabiegu. Istotne jest , że niemal całkowicie eliminuje konieczność wykonywania sródoperacyjnech badań radiologicznych co ma oczywiste, ważne znaczenia dla pacjenta i personelu medycznego – powiedział prof. Sławomir Snela kierownik kliniki ortopedii z KSW2.

Wszystkie działania powodują, iż zabiegi staną się mniej inwazyjne a co za tym idzie powodujące mniejsze powikłania oraz zmniejszające okres rekonwalescencji dla pacjentów. Dzisiaj w naszym szpitalu została zaprezentowana technologia przyszłości, której zawdzięczać będziemy – my jako pacjenci ogromne korzyści na jednym z najważniejszych pól – polu ochrony i ratowania zdrowia oraz życia – powiedziała Barbara Rogowska, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 .

Są plany aby taki system pracował również dla pacjentów z Podkarpacia. Jego koszt w zależności od wyposażenia i przeznaczenie oscyluje między 4 a 7 mln zł.

Za nami pierwsze zabiegi robotem Da Vinci w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1. Teraz mamy przykład kolejnego systemu, który może wspomóc naszych lekarzy, ale również będzie miejscem szkolenia studentów w ramach kierunku lekarskiego. Jesteśmy innowacyjnym regionem i nasi chirurdzy oraz pacjenci muszą z tych innowacji korzystać – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Wspomniane już korzyści dla pacjenta to   mniejszy ból pooperacyjny, szybsza rekonwalescencja, mniejsze ryzyko zakażenia, mniejsza utrata krwi i brak rozległych blizn. Dotychczas w Polsce pracują dwa tego typu systemy w Szpitalu Bródnowskim oraz w Siedlcach. W całej Europie jest ich 20, a na świecie ponad 150.

Tekst foto i wideo Tomasz Leyko
Biuro Prasowe UMWP