Miniatura artykułuMam nadzieję, że nie zawiodę zaufania – mówi prof. Marta Wierzbieniec po objęciu funkcji przewodniczącej Rady ds. Instytucji Artystycznych. O nominacji szefowej Filharmonii Podkarpackiej informowaliśmy w piątek.

 

 

Rada funkcjonuje od 2012 roku i w tym roku rozpoczyna już III kadencję. Jej członkowie opiniują zarządzanie i funkcjonowanie instytucji artystycznych oraz życia artystycznego, a także przedstawiają propozycję zmian potrzebnych w organizacji życia kulturalnego, w tym usprawnienia współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie działalności instytucji artystycznych. Jak przyznaje to wyróżnienie dla podkarpackiego środowiska, ale również poważne zobowiązanie. 

Powierzenie mi funkcji przewodniczenia Radzie ds. Instytucji Artystycznych traktuję jako wyraz zaufania, za co bardzo dziękuję. Mam nadzieję, że  tego zaufania nie zawiodę. Przed nami wiele trudnych, bardzo złożonych i wielowątkowych zadań; niektóre wymagają kontynuacji, inne należy rozpocząć, szczególnie teraz - w tym trudnym czasie pandemii, kiedy wiele spraw jest jeszcze bardziej wyrazistych czy wręcz wrażliwszych, a reakcje różnych grup niekiedy są jakby aż nadwrażliwe – powiedziała nam w krótkiej rozmowie.

Prof. Marta Wierzbieniec jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoją karierę zaczynała w Katedrze Wychowania Muzycznego na Uniwersytecie Rzeszowskim. W 2000 roku została mianowana dyrektorem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od wielu lat prowadziła chór uniwersytecki. Umiejętności dyrygenta - chórmistrza doskonaliła w Szwajcarii, Belgii, Niemczech. Ma kwalifikacje pierwszego stopnia (doktorat) i drugiego stopnia (habilitacja) w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. W 2004 roku otrzymała tytuł profesora. W latach 2005 – 2008 przewodniczyła także senackiej komisji ds. dydaktyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.


     W czasie swojej działalności artystycznej prof. Marta Wierzbieniec przygotowała i poprowadziła ponad 250 koncertów. W latach 1989 – 1999 głównie ze Studenckim Chórem Kameralnym, a także z chórem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wielokrotnie brała udział w festiwalach i konkursach muzycznych, często zdobywając nagrody. Występowała m.in.: w Austrii, Belgii, na Białorusi, Słowacji, w Szwajcarii, Szwecji, Niemczech, we Włoszech. Przez wiele lat prowadziła w Radiu Rzeszów audycje pt. „Plotki z kluczem wiolinowym”.

Zawsze stawiam na pracę zespołową, więc także i teraz mam nadzieję, że w dobrze współpracującym zespole tworzącym radę będzie siła – podsumowała prof. Marta Wierzbieniec. 

W skład Rady ds. Instytucji Artystycznych wchodzi 20 przedstawicieli instytucji i środowisk artystycznych z całego kraju. Wiceprzewodniczącym został teatrolog dr Paweł Płoski. Kolejne posiedzenie zaplanowano na maj 2021 roku.

Tekst Tomasz Leyko

Foto archiwum